Wycieczka na budowę fabryki Thales Tczew | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-11-08

Wycieczka na budowę fabryki Thales Tczew

Thales i PG
W dniu 24.10.2023 r. odbyła się wycieczka na budowę budynku produkcyjno-magazynowego oraz budynku socjalno-administracyjnego wraz z budynkami towarzyszącymi firmy Thales DIS Polska sp. z o.o. w Tczewie przy ulicy Skarszewskiej.

W wycieczce uczestniczyli studenci II semestru studiów magisterskich kierunku Budownictwo, w ramach zajęć z przedmiotu Konstrukcje Sprężone (profil: Konstrukcje Betonowe).

Opiekunem był współprowadzący projektowanie oraz laboratorium z Konstrukcji Sprężonych, pracownik Katedry Konstrukcji Inżynierskich Politechniki Gdańskiej mgr inż. Maciej Solarczyk

Po budowie gości oprowadzili przedstawiciele Generalnego Wykonawcy robót – firmy Dekpol Budownictwo – Wojciech Zawojek (Kierownik Budowy), Jakub Wiśniewski (Kierownik Robót) oraz Piotr Mozoła (Inspektor ds. BHP).

W trakcie wizyty na budowie studenci mieli możliwość zaobserwowania prac konstrukcyjnych związanych z wykonywaniem posadzek przemysłowych, montażem konstrukcji stalowej czy montażem płyt warstwowych.

Za podstawowy cel studenci obrali konstrukcję stropów budynku biurowego – wykonanych w technologii sprężenia (strunobeton) – płyt kanałowych. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość sprawdzenia elementów na budowie – od dokumentacji projektowej, przez dokumentację materiałową, po odbiór zbrojenia przed betonowaniem (roboty zanikowe).

Po przejściu po budowie nowego zakładu, dzięki uprzejmości Inwestora, studenci mieli okazję zwiedzić istniejący zakład. Podstawowe informacje oraz profil działalności firmy Thales przedstawił Pan Leszek Porembski.

W ramach przejścia po zakładzie (opiekunami były Panie: Magdalena Drejka oraz Aleksandra Baczkowska) uczestnicy wycieczki krok po kroku poznali proces powstawania kart mikroprocesorowych - od etapu koncepcji komputerowej, przez proces produkcji aż po wysyłkę do klientów końcowych.

Całość wycieczki (zarówno tej budowlanej jak i na istniejącym zakładzie) pozwoliła na zrozumienie roli inżyniera budownictwa w procesie inwestycyjnym – poznania jego odpowiedzialności występującej w trakcie budowy, ale również po oddaniu obiektu do użytkowania.

Podstawowe informacje o inwestycji:

Inwestor: Thales DIS Polska sp. z o.o.

Inżynier Kontraktu: Bilfinger Tebodin Poland

Generalny Wykonawca: Dekpol Budownictwo Sp. z o.o.

Funkcja: budynku produkcyjno-magazynowy oraz budynek socjalno-administracyjny

Status: w budowie

Rozpoczęcie budowy: 2023