Dr inż. Przemysław Kalitowski wyróżniony przez Związek Mostowców RP | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-12-06

Dr inż. Przemysław Kalitowski wyróżniony przez Związek Mostowców RP

Plakat informacyjny na żółtym tle
W czasie konferencji "Wrocławskie Dni Mostowe" pracownik Katedry Konstrukcji Inżynierskich Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej został specjalnie nagrodzony. Dr inż. Przemysław Kalitowski otrzymał nagrodę ZMRP im. Profesora Mieczysława Rybaka dedykowaną młodym naukowcom z branży mostowej. Taką nagrodę kapituła przyznaje co roku jednej osobie.

W dniach 22-24.11.2023 odbyła się kolejna edycja Wrocławskich Dni Mostowych, tym razem poświęcona tematyce mostów kolejowych. Wpływ na taką decyzję miał fakt, że Polscy inżynierowie wnieśli znaczący wkład w budowę linii kolejowych nie tylko na obszarze obecnej Polski, ale również poza jej granicami. Budowali linie kolejowe, które przeszły do legendy inżynierii kolejowej. Wspomnieć tutaj należy o ekstremalnie trudnych liniach kolejowych, jak np. Kolej Transsyberyjska w Rosji budowana w latach 1891–1916, Kolej Wschodnio-Chińska w Mandżurii (1898–1903) czy Centralna Kolej Transandyjską w Peru (1860–1894). Po obranej strategii rozwoju infrastruktury, w ostatnich kilkunastu latach, w Polsce prowadzona jest intensywna modernizacja głównych i lokalnych linii kolejowych, w ramach której wymieniana jest znaczna część wyeksploatowanych obiektów mostowych na nowe lub następuje ich rewitalizacja, a w związku z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego rozważana jest budowa linii kolejowych dużych prędkości, na których obiekty mostowe muszą spełniać specjalne warunki. Biorąc to pod uwagę organizatorzy Wrocławskich Dni Mostowych zdecydowali się, aby seminarium było poświęcone właśnie tematyce mostów kolejowych. Tradycyjnie Seminarium Naukowo-Techniczne Wrocławskie Dni Mostowe poprzedzone było profilowanymi warsztatami, które odbyły się pod hasłem: "Monitoring obiektów mostowych". W ramach obrad seminarium poruszono między innymi  zagadnienia dotyczące historii rozwoju mostów kolejowych, perspektywy rozwoju infrastruktury kolejowej, obciążenia mostów na lokalnych liniach kolejowych czy tuneli kolejowych.