Gdańsk i Pardubice kontynuują współpracę | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-01-11

Gdańsk i Pardubice kontynuują współpracę

Mężczyźni na tle samochodu
W ramach trwającej już od dłuższego czasu współpracy pomiędzy Katedrą Inżynierii Transportowej Politechniki Gdańskiej i Katedrą Budowli Komunikacyjnych Uniwersytetu w Pardubicach, pod koniec 2023 roku naszą uczelnię odwiedzili doktorzy Vladislav Borecký i Pavel Lopour z Czech. Wcześniej Politechnikę Gdańską odwiedził dr inż. Petr Vnenk, a w kwietniu 2023 roku do Czech pojechał dr inż. Jacek Szmagliński.

Vladislav Borecký i Pavel Lopour w swojej pracy naukowej zajmują się diagnostyką nawierzchni drogowych i kolejowych. W ramach wizyty na Politechnice Gdańskiej badacze poprowadzili cykl wykładów dla studentów drugiego stopnia Budownictwa, specjalności Inżynieria Drogowa. Vladislav Borecký przedstawił tematykę badań nieszczących z wykorzystaniem georadaru GPR: “Non-destuctive diagnostics of transport structures using Ground Penetrating Radar (GPR)” natomiast Pavel Lopour swoje wykłady ukierunkował na nieniszczące badania nośności nawierzchni ugięciomierzem dynamicznym FWD: “Chosen aspects of Diagnostic of Roads/Pavements – Surface Characteristic and Bearing Capacity Assessment (FWD)” i “Traffic survey (focus to Pardubice City)”. Wizyta kolegów z Czech była dobrą okazją do przedstawienia oferty badawczej Zespołu Budowy Dróg Katedry Inżynierii Transportowej. Wizytujący odwiedzili działające w strukturach Katedry Laboratorium Inżynierii Drogowej oraz Laboratorium Badań Drogowych. Szczególne zainteresowanie wzbudził pojazd badawczy z systemem LCMS-2, o którym opowiadał dr hab. inż. Marek Pszczoła, prof. PG. Możliwe było dokładne obejrzenie pojazdu badawczego wraz z prezentacja systemu komputerowego z oprogramowaniem do analizy danych. Pojazd służy do diagnostycznej oceny stanu nawierzchni, co wpisuje się w tematykę pracy badawczej gości. Dr inż. Cezary Szydłowski oprowadził gości po Laboratorium Badań Drogowych oraz przedstawił możliwości badawcze. Dr inż. Jacek Szmagliński zapoznał wizytujących z możliwościami badawczymi Zespołu Inżynierii Kolejowej. dr hab. inż. Piotr Jaskuła, prof. PG przestawił prezentację działalności badawczej i dydaktycznej Katedry. Poza częścią naukową wykorzystano wspólny czas również na poznawanie zakątków kampusu Politechniki Gdańskiej oraz uroków Trójmiasta.

UPCE