Międzynarodowy Dzień Jazdy na Rowerze zimą. Bądź bezpieczny na drodze | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-02-09

Międzynarodowy Dzień Jazdy na Rowerze zimą. Bądź bezpieczny na drodze

Rower na ośnieżonej drodze
Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem Zimą Do Pracy, który obchodzony jest w drugi piątek lutego, przypada w tym roku 09.02. Ten dzień został wyznaczony, aby zachęcić obywateli z całego świata do rozważenia dojazdu do pracy rowerem zamiast zwykłej alternatywy jaką jest jazda samochodem.

Zwolennicy dwóch kółek powtarzają: nie ma złej pogody na jazdę na rowerze – są tylko źle ubrani rowerzyści. Zimą ważne jest, abyśmy byli widoczni na drodze, zwłaszcza wychodząc wcześnie rano do pracy i wracając do domu po zmroku. Dla komfortu podróżowania jednośladem niezbędna jest nie tylko ciepła odzież, ale również elementy odblaskowe i bycie widocznym dla innych użytkowników drogi. Wsiadając na rower, stajemy się uczestnikiem ruchu drogowego. Jednak bezpieczna jazda na rowerze to również bezpieczne drogi. Dlatego też zachęcamy Państwa do zapoznania się i obejrzenia materiałów przygotowanych przez naszego pracownika Katedry Inżynierii Transportowej dr inż. Joannę Wachnicką najwyższej klasy specjalistkę w zakresie zagadnień m.in.: analizy poziomu bezpieczeństwa i warunków ruchu rowerowego na podstawie danych zebranych przez czujniki umieszczone w rowerze, analizy wykorzystania hulajnóg elektrycznych w miastach w kontekście bezpieczeństwa ruchu drogowego na przykład miasta Gdańska czy Metody szkolenia rowerzystów w Europie. dr inż. Joanna Wachnicka reprezentowała Gdańsk Tech na XIII Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2020 zorganizowanej przez Wydział Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej oraz Fundację Rozwoju Inżynierii Lądowej. Konferencja odbyła się online w dniach 7-8 września 2020 r. i skupiała się na wyzwaniach i wymaganiach związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego do 2030 r.

GAMBIT 2020 VIDEO 1

GAMBIT 2020 VIDEO 2