Ścieki, ich oczyszczanie i ochrona środowiska. Naukowczynie PG w Radiu Naukowym | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-03-28

Ścieki, ich oczyszczanie i ochrona środowiska. Naukowczynie PG w Radiu Naukowym

ludzie
Jakie informacje możemy wyczytać ze ścieków? Jak wygląda proces ich oczyszczania i w jaki sposób wspierają go nowoczesne technologie? Na te i inne pytania w podcaście Radio Naukowe odpowiedzą prof. Aneta Łuczkiewicz i dr inż. Anna Remiszewska-Skwarek z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Audycja jest już dostępna na YouTubie i popularnych platformach streamingowych.

Politechnika Gdańska nawiązała bliską współpracę z Radiem Naukowym – najpopularniejszą stacją radiową na YouTube specjalizującą się wyłącznie w popularyzowaniu nauki. Kanał Radia Naukowego ma obecnie ponad 175 tys. subskrypcji, a jego twórczyni, red. Karolina Głowacka, przygotowała w kooperacji z PG pięć odcinków.

W czwartek, 28 marca, wyemitowany został drugi odcinek przygotowany we współpracy z PG. Tym razem na antenie Radia Naukowego gościły prof. Aneta Łuczkiewicz i dr inż. Anna Remiszewska-Skwarek z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Naukowczynie opowiedziały o ściekach, procesie ich oczyszczania oraz wykorzystywanych metodach i technologiach, a także o tym, jakie informacje możemy pozyskać, analizując nieczystości.

Rozmowy posłuchać można na stronie internetowej oraz kanale YouTube Radia Naukowego. Podcast dostępny jest także m.in. na Spotify, Apple Podcasts czy Google Podcasts.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts

Pięć odcinków we współpracy z Politechniką Gdańską

W marcu, kwietniu i maju w Radiu Naukowym ukaże się łącznie 5 odcinków powstałych we współpracy z PG, ukazujących szeroki wachlarz zainteresowań badawczych naukowców uczelni oraz istotę ich badań w odniesieniu do potrzeb społecznych i wyzwań cywilizacyjnych. Odcinki będą się ukazywać co dwa tygodnie. Gościem pierwszego z nich – wyemitowanego 14 marca – był prof. Robert Bogdanowicz, z-ca kierownika Katedry Metrologii i Optoelektroniki na Wydz. Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Naukowiec kieruje jedynym w Polsce zespołem, który prowadzi badania nad półprzewodnikowymi diamentami i możliwościami ich wykorzystania, m.in. w diagnostyce medycznej nowej generacji, czy utylizacji problematycznych związków w oczyszczalniach ścieków. Rozmowa dostępna jest na kanałach Radia Naukowego w serwisach: YouTubeSpotifyApple Podcast czy Google Podcasts.

Twórczynią kanału jest Karolina Głowacka, od kilkunastu lat jedna z najlepszych i najpopularniejszych dziennikarek naukowych w Polsce, znana przede wszystkim z licznych audycji, wywiadów i podcastów w radiu TOK FM. Równolegle, od nieco ponad trzech lat, rozwija swój autorski projekt, czyli właśnie Radio Naukowe. Jest to kanał youtubowy, którego odbiorcami są głównie osoby zainteresowane tematyką naukową, podawaną przez autorkę i jej gości w przystępny i popularnonaukowy sposób.