dr inż. Erwin Wojtczak z WILiŚ laureatem prestiżowego konkursu | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-05-16

dr inż. Erwin Wojtczak z WILiŚ laureatem prestiżowego konkursu

Erwin Wojtczak
Znamy laureatów i laureatki 32. konkursu w programie START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Prestiżowe stypendia otrzyma 100 wybitnych młodych naukowców.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci i laureatki programu START w edycji 2024 otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

Dr inż. Erwin Wojtczak jest adiunktem w Katedrze Wytrzymałości Materiałów na WILiŚ. Głównym tematem jego prac badawczych, realizowanych w Zespole Diagnostyki i Mechaniki Doświadczalnej pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Magdaleny Ruckiej, jest diagnostyka nieniszcząca konstrukcji z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Prowadzone badania zaowocowały opracowaniem procedur nieinwazyjnego wykrywania i obrazowania uszkodzeń w elementach wykonanych, m.in. ze stali, betonu i kompozytu węglowego. Zagadnienie diagnostyki konstrukcji jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania konstrukcji, co ma znaczenie w kontekście ochrony zdrowia i życia ludzkiego. W dotychczasowym dorobku posiada 22 artykuły naukowe, w tym 16 w czasopismach z listy JCR. Za rozprawę doktorską, obronioną w 2022 r., został nagrodzony Nagrodą Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska dla młodych pracowników nauki. Obecnie kontynuuje prace nad wykorzystaniem ultradźwięków w diagnostyce elementów drukowanych w 3D w ramach projektu PRELUDIUM (NCN).

Dr inż. Erwin Wojtczak

WIĘCEJ INFORAMCJI