Kilkuset absolwentów wróciło w sobotę na Politechnikę Gdańską | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-06-19

Kilkuset absolwentów wróciło w sobotę na Politechnikę Gdańską

zdjęcie
Zdjęcie wykonane w 2004 podczas obchodów 100-lecia Politechniki Gdańskiej. Fot. Krzysztof Krzempek i Marcin Pazio/PG
Z okazji Święta Uczelni, w sobotę 22 czerwca odbył się Dzień Absolwenta Politechniki Gdańskiej. To była okazja dla wszystkich związanych z PG do odwiedzenia ich Alma Mater i udziału w uroczystych obchodach. W programie m.in. wspólne zdjęcie politechnicznej „rodziny” przed Gmachem Głównym uczelni.

Tegoroczny Dzień Absolwenta to spotkania na wydziałach, okolicznościowe wystawy, uroczyste wręczenie medali pamiątkowych jubilatom, którzy 50 lat temu ukończyli edukację na Politechnice Gdańskiej, muzyczne spotkanie przy dźwiękach bazuny w klubie Kwadratowa, a także wielkie zdjęcie „Rodziny Politechnicznej” na placu przed Gmachem Głównym.

Poniżej szczegółowy program:

• od godz. 9.00 – rejestracja uczestników
  • 10.00-14.00 – spotkania na wydziałach
  • 10.00-16.00 – wystawy okolicznościowe
  • 12.00-14.15 – uroczystości centralne w Auli PG

Tradycyjnym elementem uroczystości będzie uhonorowanie osób, które ukończyły studia na Politechnice Gdańskiej pięćdziesiąt lat temu. Absolwenci z rąk JM Rektora prof. Krzysztofa Wildego otrzymają Medal Pamiątkowy PG oraz okolicznościowy dyplom. Po raz pierwszy w historii uczelni zostanie wręczony tytuł Honorowego Profesora Politechniki Gdańskiej. Decyzją Senatu PG otrzyma go prof. Zenon Jan Pudłowski, wybitny naukowiec, specjalista skupiony na działaniach skierowanych na poprawę jakości i metod nauczania inżynierów w Polsce, Europie i na świecie.

Kolejnym ważnym elementem wydarzenia będzie premiera „Pamiętników” autorstwa Aleksandra Potyrały – jednego z najbardziej zasłużonych profesorów Politechniki Gdańskiej, laureata m.in. Złotego i Srebrnego Krzyża Zasługi – który dzieli się w nich swoimi przeżyciami i doświadczeniami związanymi z życiem zawodowym i osobistym.

Jedną z atrakcji Dnia Absolwenta będzie wspólne zdjęcie „Rodziny Politechnicznej”. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi w jednym miejscu kilkaset osób, reprezentujących różne pokolenia absolwentów, pracowników i sympatyków PG. Spektakularne zdjęcie wykonane zostanie na placu przed Gmachem Głównym PG na tle tego zabytkowego budynku.

• 12.30-16.00 – spacery z przewodnikiem po kampusie PG
  • 12.15, 13.30, 15.45 – projekcje filmu „Zielony Atrament”

„Zielony atrament” to fabularyzowana biografia docent Marianny Sankiewicz, wykładowczyni i byłej prorektorki Politechniki Gdańskiej. Film powstał przy współpracy uczelni, Stowarzyszenia Absolwentów PG, Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Projekcje filmów odbędą się w audytorium im. doc. Sankiewicz na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki

Na placu przed Gmachem Głównym odbędzie się wyjątkowy Jubileuszowy Koncert Plenerowy. Pięć połączonych chórów i orkiestra – łącznie około 300 artystów – pod batutą prof. Mariusza Mroza wykona kantatę sceniczną Carla Orffa „Carmina Burana".