Wyprawa naukowa do Arktyki | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-07-15

Wyprawa naukowa do Arktyki

Koło Naukowe MIŚ - grupa studentów
Projekt Spitsbergen Challenge wkracza w ostatnia fazę przygotowań. Studenci zrzeszeni w Kole naukowym Studentów Politechniki Gdańskiej Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska MIŚ rozpoczęli ostatnie przygotowania do tegorocznej II Wyprawy Polarnej Studentów PG na Spitsbergen realizowanej w ramach projektu pt. „Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki” finansowanego z programu PLUTONIUM SUPPORTING RESEARCH TEAMS

W tym roku na Spitsbergen wyruszy 8 osobowa grupa razem z opiekunką naukową dr hab. Katarzyną Jankowską, prof. uczelni. Obszar badań obejmie nizinę nadmorską Kaffiøyra, na wybrzeżu wyspy Spitsbergen Zachodni. Wyprawa będzie działać w oparciu o Stacje Polarną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. We współpracy z naukowcami z Torunia studenci wezmą też udział w badaniach prowadzonych w Stacji m.in.: hydrologicznych - odpływu z lodowców i reżimu rzek lodowcowych, geomorfologicznych – pomiary obszaru oraz bezpośredniego przedpola lodowców oraz pomiarach meteorologicznych. Zaplanowano również własny program badawczy dotyczący analiz fizykochemicznych i mikrobiologicznych jeziorek polodowcowych na morenach lodowców Waldemarbreen, Irenabreen, Agnorbreen, Elizabreen, i Eivindbreen.

Przygotowania do tegorocznej wyprawy trwały cały rok. Obejmowały m.in. wyjazdy terenowe, badania laboratoryjne i aktywności popularyzatorskie. Jednym z ostatnich etapów przygotowań był obóz naukowy w Stanicy Wodnej Nadbrzeże koło Elbląga, który odbył się w pierwszym tygodniu lipca i uczestniczyli w nim również inni członkowie Koła wspierający grupę wyjeżdzających. Siedmiodniowy obóz miał niezwykle intensywny program. Podstawowym celem wyjazdu było przeprowadzenie badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych kąpielisk położonych w rejonie Zalewy Wiślanego zarówno od strony Zalewu Wiślanego, jak i Zatoki Gdańskiej, oraz w portach rybackich: w Tolkmicku, Krynicy Morskiej i Kątach Rybackich. Oprócz badań terenowych i laboratoryjnych studenci mieli okazję uczestniczyć w seminarium naukowym. Wysłuchali czterech wykładów poprowadzonych przez zaproszonych gości. Dr Agata Rychter, prof. uczelni Dyrektor Instytutu Politechnicznego Akademii Nauk Stosowanych (ANS) w Elblągu wygłosiła wykład dotyczący antropopresji w rejonie Zalewu Wiślanego, dr hab. Violeta Drozdowska z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie opowiedziała o badaniach mikrowarstwy Bałtyku i obszarów Arktycznych, dr inż. Klaudia Kosek przedstawiła projekt obserwacji wpływu arktycznych lasów wodorostów (kelp forest) na środowisko morskie, a mgr inż. Adam Władziński Prezes Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, a jednocześnie doktorant Inżynierii Biomedycznej na PG, przedstawił pasjonującą historię eksploracji jaskiń w paśmie górskim Hagengebirge (Alpy Berchtesgadeńskie).

Ze względu na miejsce obozu nie mogło obyć się bez wizyty we Fromborku. Liczna grupa uczestniczyła w pokazie w planetarium, a w pobliskiej Katedrze odwiedziła grób największego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika i wysłuchała koncertu organowego

Tegoroczny obóz naukowy KN SPG MIŚ był wyjątkowy również z innego powodu -  do MISiów dołączyli studenci z czterech innych Kół Naukowych:

Studenci z Koła Naukowego CREO działającego przy Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu pod kierunkiem opiekun naukowej prof. Rychter poprowadzili warsztaty dotyczące możliwości zastosowania sztucznych raf z wykorzystaniem Reef Balls do poprawy jakości wód Zalewu Wiślanego. Studenci z Naukowego Koła Studentów Automatyki (NKSA) dzięki przyjaznej infrastrukturze stanicy w Nadbrzeżu mogli po raz pierwszy przetestować w warunkach terenowych opracowanego przez siebie podwodnego drona, którego zbudowali w ramach projektu pt. „Badania zmienności sezonowej poziomu usług ekosystemowych na obszarze Morza Bałtyckiego” również finansowanego z programu PLUTONIUM SUPPORTING RESEARCH TEAMS. Do automatyków dołączyli członkowie Naukowego Koła Chemików SPG i wspólnie testowali urządzenie podczas rejsu po zalewie Wiślanym na niewielkim jachcie Tolko. W Nadbrzeżu pojawili się też studenci z Astrofizycznego Koła Naukowego Politechniki Gdańskiej, którzy dla reszty uczestników poprowadzili warsztaty dotyczące astrofotografii i obserwacji nocnego nieba z wykorzystaniem profesjonalnych teleskopów.

Obecnie, po powrocie z obozu naukowego, grupa studentów polarników wraz z opiekunem naukowym skupia się przede wszystkim na dopracowaniu wszystkich szczegółów wyjazdu. Teraz przed członkami KN SPG MIŚ intensywne pakowanie i ostatnie przygotowania do wyjazdu. Wszystkie poprzednie i aktualne aktywności MISIów  związane z przygotowaniami do II Wyprawy Polarnej można śledzić na stronach: https://www.instagram.com/kn.mis.pg/ oraz  https://www.facebook.com/KNSPG.MIS