Wizyta SBUF na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-08-22

Wizyta SBUF na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska

Grupa ludzi na schodach
W dniu 21 sierpnia 2024 roku na Politechnice Gdańskiej odbyło się ważne spotkanie pomiędzy władzami uczelni a delegacją SUBF (Svenska Byggbranschens Utvecklingsfond).  W spotkaniu uczestniczyli JM Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, czł. koresp. PAN oraz przedstawiciele Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska: prof. dr hab. inż. Ewa Wojciechowska, Dziekan Elekt oraz Prodziekan ds. Kształcenia dr inż. Rafał Ossowski, prof. uczelni. Ze strony SBUF obecni byli prezesi, dyrektorzy i menedżerowie ponad trzydziestu szwedzkich firm budowlanych, konstrukcyjnych oraz działających w pokrewnych branżach.

Spotkanie miało na celu omówienie możliwości współpracy między Politechniką Gdańską a szwedzkimi firmami z sektora budowlanego. Dyskusje koncentrowały się na inicjatywach badawczo-rozwojowych, w które mogłyby zaangażować się szwedzkie firmy we współpracy z Politechniką Gdańską, możliwości organizacji wspólnych projektów edukacyjnych oraz programów wymiany studentów i pracowników, potencjalnych inwestycjach w rozwój infrastruktury badawczej na Politechnice Gdańskiej przy współudziale szwedzkich firm czy wreszcie perspektywach współpracy w zakresie zrównoważonego budownictwa i innowacji technologicznych. Spotkanie zakończyło się wypracowaniem wstępnych porozumień dotyczących współpracy w zakresie badań naukowych oraz kształcenia kadr dla przemysłu budowlanego.

Politechnika Gdańska oraz przedstawiciele SBUF wyrazili gotowość do kontynuowania dialogu i współpracy, podkreślając znaczenie innowacji oraz wymiany wiedzy między Polską a Szwecją w kontekście nowoczesnych technologii budowlanych. W skład firm, które gościły w Gdańsku weszły między innymi: SKANSKA, RISE, SVEVIA, IKANO, Royal Technical Academy Stockholm, PEAB, BRAVIDA, RAMBOLL, ZENGUN, NCC, SEKO, The Swedish Installation Federation, ASSEMBLIN SV, The Swedish Construstion Federation, BESAB, FO Peterson & Soner Bryggnads AB, LEDARNA, IQ SAMHALLSBYGGNAD czy SWEROCK AB.