II edycja Politechniki Talentów. Było naukowo i rozrywkowo | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-09-24

II edycja Politechniki Talentów. Było naukowo i rozrywkowo

Studenci PG
Blisko 180 uczniów z 20 najlepszych liceów i techników województwa pomorskiego wzięło udział w II edycji szkoły letniej Politechnika Talentów. Dwudniowa próbka studenckiego życia od strony naukowej, rozrywkowej i sportowej dostarczyła dużo pozytywnych emocji i wrażeń.

Uczniowie zaczęli od warsztatów integracyjnych, by lepiej się poznać i opowiedzieć o swoich motywacjach uczestnictwa w szkole letniej. Zajęcia prowadziła Aleksandra Szewczyk z Biura Karier i Absolwentów PG.

Młodzież witała na oficjalnym otwarciu prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich.

– Witam Was w murach Politechniki Gdańskiej w imieniu swoim i rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztofa Wildego. Politechnikę Talentów wymyśliliśmy po to, żebyście mogli doświadczyć namiastki studiów na uczelni. Poznacie Politechnikę od strony naukowej, odwiedzając i pracując w naszych laboratoriach i salach wykładowych, ale też od strony studenckiego życia. Mam nadzieję, że wyciągnięcie z tych dwóch dni jak najwięcej, a w przyszłości być może wybierzecie studia na jednym z naszych ośmiu wydziałów. 

Uczniowie wysłuchali także wykładu, który prowadził prof. Jacek Ryl, opowiadając o biosensorach elektrochemicznych, ale również o badaniach, które pozwalają odróżnić człowieka… od psa. Gośćmi specjalnymi wykładu były mopsy prof. Ryla: Albert i Bazyl, których obecność wywołała duży entuzjazm widowni.

W drugiej części dnia, w małych grupach młodzież miała zajęcia praktyczne w jednym z wybranych przez siebie paneli tematycznych: architektonicznym, ekologicznym, ekonomicznym, informatycznym, matematyczno-fizycznym lub przyrodniczym.

Popołudnie i wieczór przeznaczone były już tylko na odpoczynek i rozrywkę. Po zakwaterowaniu w akademiku, na gości czekała impreza w Klubie Akademickim „Kwadratowa” z wieloma atrakcjami przygotowanymi przez Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej. Były tańce, karaoke i quiz, a na chętnych do wspólnego zdjęcia czekała fotobudka.

Drugi dzień letniej szkoły to kolejna porcja praktycznych zajęć i zajęcia sportowe. W Centrum Sportu Akademickiego na chętnych czekali trenerzy koszykówki, wioślarstwa, siatkówki, czy tenisa stołowego.

Uczniom przez dwa dni towarzyszyli studenci – wolontariusze, którzy pomagali odnaleźć odpowiednie budynki i laboratoria, odpowiadali na wszystkie pytania, zarówno te logistyczne, jak i te o wrażenia ze studiowania na PG.

Nie zabrakło także ciekawych zajęć dla nauczycieli, którzy przyjechali wspólnie ze swoimi uczniami. Centrum Nowoczesnej Edukacji przygotowało warsztaty pt. „Pokolenia Z i alfa zmieniają nasze myślenie o edukacji. Jaką lekcję musi odrobić polska szkoła?”, które prowadziła prof. Joanna Mytnik. Sekcja Historyczna Biblioteki PG zaprosiła ich na podróż w czasie i spacer po najstarszej części kampusu uczelni, natomiast pracownicy Biblioteki PG przygotowali spotkanie poświęcone otwartym zasobom edukacyjnym.

A z jakimi wrażeniami wyjeżdżali uczestnicy Politechniki Talentów?

„Było luźno i ciekawie, nie trzeba się było niczym stresować. Cieszę się, że miałam możliwość nauczyć się nowych rzeczy i poznać Politechnikę, na której byłam po raz pierwszy.”
„Dla mnie największą wartością jest zobaczenie przestrzeni normalnie niedostępnych, takich gdzie uczą się studenci. Chętnie zostałbym kolejne dwa dni.” 
„Świetna studentka-wolonatriuszka, która nam opowiadała wiele ciekawych rzeczy jak wygląda życie studenckie na PG.”
„Genialne zajęcia z zarządzania.”
„Bardzo dobra organizacja, nie nudziłem się i poznałem fajnych ludzi z innych szkół.”*

*Cytaty pochodzą z ankiet, które uczniowie wypełniali po zakończeniu.

21 wyświetleń