Dr hab. inż. Piotr Jaskuła prelegentem z okazji 25-lecia PSWNA | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-10-17

Dr hab. inż. Piotr Jaskuła prelegentem z okazji 25-lecia PSWNA

dr hab. inż. Jaskuła
Na zdj. dr hab. inż. Piotr Jaskuła fot. PSWNA
14 października 2024 roku w Radisson Collection Hotel w Warszawie odbyła się uroczysta konferencja "Nowa perspektywa" z okazji 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych (PSWNA). Wydarzenie zgromadziło czołowych przedstawicieli branży budownictwa drogowego, samorządów, oraz sektora publicznego, tworząc przestrzeń do dyskusji nad kluczowymi wyzwaniami i przyszłością inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.

Perspektywa inwestycyjna – klucz do rozwoju dróg

Konferencję otworzyło przywitanie gości, po którym rozpoczął się moduł inwestycyjny. Wprowadzenia do debaty dokonał Szymon Jungiewicz, dyrektor w PMR Market Experts, który w swoim wystąpieniu przedstawił aktualną perspektywę inwestycyjną w Polsce, podkreślając wzrostowy trend w sektorze infrastrukturalnym.

Pierwszy panel dyskusyjny, moderowany przez Jana Stylińskiego, prezesa PZPB, skupił się na programach inwestycyjnych związanych z rozwojem infrastruktury drogowej. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele GDDKiA, samorządów i wykonawców, w tym m.in. Paweł Woźniak, dyrektor GDDKiA, oraz prezesi wiodących firm budowlanych – Artur Popko (Budimex), Krzysztof Laskowski (PORR) i Wojciech Trojanowski (STRABAG). Dyskutowano o rosnących potrzebach inwestycyjnych, wyzwaniach związanych z realizacją długofalowych planów rozwoju sieci drogowej oraz barierach, jakie napotyka sektor.

Kolejny temat poruszono podczas fireside chatu dotyczącego energochłonności w budownictwie i wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego w infrastrukturze. Przedstawiciele firm wykonawczych, w tym Cezary Łysenko (Budimex) oraz Barbara Dzieciuchowicz (OIGD), podzielili się swoimi doświadczeniami w kontekście konieczności redukcji zużycia energii i materiałów, co staje się kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju.

Technologia i ekologia – przyszłość budownictwa drogowego

Po przerwie kawowej kontynuowano dyskusje z naciskiem na sytuację makroekonomiczną i przyszłość rynku asfaltów oraz mieszanek mineralno-asfaltowych. Prezes Unimot Bitumen, Marcin Opaliński, oraz prezes Masfalt, Grzegorz Lato, omówili kwestie związane z rosnącym popytem na te produkty oraz ich rolą w przyszłych inwestycjach drogowych.

Po lunchu rozpoczęto moduł technologiczny z elementami ESG, który rzucił światło na najnowsze kierunki rozwoju technologii drogowych, w szczególności w kontekście wyzwań środowiskowych. Profesor Jan Król z Politechniki Warszawskiej mówił o przyszłości technologii drogowych w Polsce, podkreślając konieczność wdrażania innowacyjnych rozwiązań, które spełnią coraz bardziej rygorystyczne wymogi ekologiczne.

Istotnym punktem programu były także prezentacje dotyczące zagospodarowania destruktu z nawierzchni asfaltowych. Dr hab. inż. Piotr Jaskuła z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska przedstawił wyniki badań nad ponownym wykorzystaniem materiałów z warstw ścieralnych, co wpisuje się w nowoczesne podejście do gospodarki cyrkularnej. Jako uznany ekspert w dziedzinie budownictwa drogowego, odegrał kluczową rolę podczas konferencji, przedstawiając wyniki badań nad zagospodarowaniem destruktu asfaltowego. Jego wystąpienie, dotyczące programu badawczego RID II, skupiło się na możliwościach ponownego wykorzystania destruktu z warstwy ścieralnej nawierzchni asfaltowych do produkcji nowych warstw ścieralnych SMA (asfaltu mastyksowo-grysowego).

Dr hab. inż. Jaskuła podkreślił, że w kontekście dążenia do zrównoważonego rozwoju, technologia ta nie tylko zmniejsza zapotrzebowanie na nowe surowce, ale również znacząco redukuje ilość odpadów, które w innym wypadku trafiłyby na składowiska. Innowacyjne podejście do recyklingu asfaltu, jak zaprezentował profesor, może stać się fundamentem przyszłych projektów infrastrukturalnych, zwiększając efektywność budownictwa drogowego i zmniejszając jego wpływ na środowisko.

Badania dr hab. inż. Jaskuły są jednym z najważniejszych kroków w kierunku wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego w polskim drogownictwie, co ma kluczowe znaczenie w obliczu rosnących wymagań środowiskowych.

Z kolei Jacek Boratyński i Maciej Lewicki poruszyli temat zagospodarowania destruktu smołowego, proponując innowacyjne rozwiązania redukujące negatywny wpływ tego procesu na środowisko.

Zwieńczeniem modułu technologicznego była prezentacja Piotra Pękały z Dynapac, który przedstawił technologię PROTAC – innowacyjne rozwiązanie w procesie skrapiania między warstwami asfaltowymi, które zmniejsza emisję CO₂.

Uroczysta kolacja i wieczór pełen emocji

Po zakończeniu części merytorycznej uczestnicy wydarzenia mieli okazję do rozmów w kuluarach, które przerodziły się w ożywione dyskusje nad przyszłością branży. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, podczas której miała miejsce wyjątkowa licytacja pracy autorstwa Andrzeja Mleczki, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich rysowników satyrycznych. Licytacja zorganizowana z okazji 25-lecia PSWNA miała na celu wsparcie działań stowarzyszenia na rzecz rozwoju branży.

Kulminacyjnym punktem wieczoru był koncert gwiazdy – Kasi Moś, której występ wprowadził wszystkich gości w doskonały nastrój. Konferencja zakończyła się około 23:30, pozostawiając uczestników z inspiracjami na przyszłość i nadzieją na dalszy rozwój infrastruktury drogowej w Polsce.

Konferencja z okazji 25-lecia PSWNA nie tylko podsumowała dotychczasowe osiągnięcia branży, ale przede wszystkim nakreśliła ambitne plany na przyszłość, stawiając na zrównoważony rozwój i innowacyjne technologie.

Dr hab. inż. Piotr Jaskuła

PSWNA