Dwóch naukowców z WILiŚ w nowo powołanym komitecie Polskiej Akademii Nauk | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-28

Dwóch naukowców z WILiŚ w nowo powołanym komitecie Polskiej Akademii Nauk

logo
Prezydium PAN podjęło uchwałę o powołaniu Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej przy Prezydium PAN. Jednym z celów postawionym przed nowym gremium jest wsparcie eksperckie dla decydentów w kwestiach związanych z zapobieganiem zagrożeniom powodziowym oraz przezwyciężaniu skutków tego typu zdarzeń. W składzie komitetu znalazło się dwóch naukowców z PG, a konkretniej z naszego Wydziału.

34 ekspertów z różnych dziedzin nauki, m.in. inżynierii środowiska, meteorologii i gospodarki wodnej, geofizyki, budownictwa wodnego, oceanologii i pożarnictwa weszło w skład nowego komitetu. Z Politechniki Gdańskiej są to prof. Adam Szymkiewicz, prodziekan ds. nauki oraz  prof. Michał Szydłowski. Obaj naukowcy pracują w Katedrze Geotechniki i Inżynierii Wodnej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Problemy związane z wodą, objawiające się jej okresowymi niedoborami i nadmiarami, pojawiają się w Polsce coraz częściej wraz ze wzrastającą częstotliwością występowania hydrologicznych zjawisk ekstremalnych, takich jak susze i powodzie.
Ochrona ekosystemów zależnych od wód, w szczególności obszarów źródliskowych, siedlisk łęgowych i bagiennych, których zanik w krajobrazie przyspieszył w ostatnich dekadach, jest kombinowanym efektem zmienionego klimatu, presji na intensywne wykorzystanie przestrzeni rolniczej oraz zanieczyszczenia środowiska pochodzącego. zarówno z produkcji przemysłowej, jak i rolniczej

Do zadań powołanego Komitetu należeć będzie diagnoza zagrożeń powodziowych i propozycje skutecznych rozwiązań umożliwiających przyjazną ludziom i przyrodzie ochronę zlewni rzek przed klęskami powodziowymi. Ponadto eksperci Komitetu zaangażowani będą w zwiększenie znaczenia nauk o wodzie, zarówno w Polsce, jak i we współpracy międzynarodowej. Celem powołania organu jest przede wszystkim wypracowanie spójnego, interdyscyplinarnego programu badawczego ukierunkowanego na bezpieczeństwo wodne Polski..

Wszystkie działania realizowane będą we współpracy z innymi komitetami naukowymi i problemowymi PAN, stowarzyszeniami naukowymi, uczelniami, instytucjami rządowymi i pozarządowymi oraz IAHR – Międzynarodowym Stowarzyszeniem Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych.

135 wyświetleń