Data dodania: 2024-10-22
3,7 mln euro na projekty kierowane przez naukowców PG
Podczas spotkania w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślił rolę współpracy transgranicznej na obszarze Południowego Bałtyku oraz pogratulował beneficjentom innowacyjnych projektów.
– Interreg Południowy Bałtyk to program, który przełamuje bariery we współpracy ponad granicami i zbliża do siebie społeczności lokalne, samorządy, środowiska uniwersyteckie oraz mieszkańców obszaru południowej części Bałtyku. Dofinansowanie dla tych projektów pozwoli zrealizować i wdrożyć innowacyjne koncepcje i rozwiązania, które między innymi pomogą zadbać o czystość Bałtyku – powiedział wiceminister Konrad Wojnarowski.
– Cieszę się, że pomorscy przedsiębiorcy, lokalne samorządy i organizacje pozarządowe coraz śmielej sięgają po dofinansowanie swoich projektów z programów unijnych. Współpraca transgraniczna w ramach programu Południowy Bałtyk to ochrona środowiska, to zmierzenie się z problemem paliwa i amunicji w zalegających wrakach, to warunek konieczny dla dalszego rozwoju Pomorza. Dlatego zachęcam do dalszego udziału w konkursach np. z programu Interreg Południowy Bałtyk – powiedział wiceminister Jacek Karnowski.
Politechnika Gdańska jako tzw. partner wiodący otrzymała dofinansowanie na realizację projektów dotyczących: wykorzystania niskokalorycznego gazu do wytwarzania zielonej energii, nowych systemów zarządzania papierowymi odpadami opakowaniowymi oraz wdrażania rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego, które zwiększają efektywność wykorzystania zasobów w usługach komunalnych.
– Zawarcie tych umów sytuuje Politechnikę Gdańską w czołówce polskich instytucji wspierających zrównoważony rozwój – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – To krok w kierunku czystszego i bezpieczniejszego środowiska oraz innowacyjnej i przyjaznej człowiekowi przyszłości. Projekty, które będziemy realizować, dotyczą kluczowych wyzwań naszych czasów: od produkcji zielonej energii i recyklingu opakowań, po efektywne zarządzanie odpadami. Mają ogromne znaczenie dla naszego środowiska i gospodarki, a Politechnika Gdańska jest dumna, że może odgrywać kluczową rolę w ich realizacji.
Kierownikiem jednego z trzech projektów, który będzie realizowany na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska, jest prof. dr hab. inż. Magdalena Gajewska.
Wdrażanie rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego zwiększających efektywność wykorzystania zasobów w usługach komunalnych (Promoting circular economy approaches that increase the resource efficiency of municipal services – Circular MuSe).
Celem projektu jest zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów w usługach komunalnych na terenie Południowego Bałtyku. Projekt przyczyni się do opracowania rozwiązań i strategii do ograniczenia zużycia surowców i redukcji odpadów dzięki ponownemu wykorzystaniu materiałów w łańcuchach dostaw. Zakłada się, że dzięki jego realizacji wzrośnie świadomość i wiedza oraz poprawi się efektywność wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w sektorze komunalnym. W ramach projektu zostaną również zebrane i udostępnione najlepsze praktyki, a także opracowane narzędzia edukacyjne oraz wsparcia dla przedsiębiorstw komunalnych. Projekt stanowi innowacyjną odpowiedź na wyzwania związane z ochroną środowiska i efektywnym zarządzaniem zasobami, uwzględniając specyficzne potrzeby mniejszych miast i terenów wiejskich w regionie Południowego Bałtyku. Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Magdalena Gajewska, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Wartość projektu: 1 419 656, 00 EUR Wartość dofinansowania: 1 135 724,80 EUR Okres realizacji: 2024-07-01 do 2027-06-30 Partnerzy: Ekofabryka Wejherowo (Polska), Kalmar Municipality (Szwecja), Via University Collage (Dania), Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk (Polska), Klaipeda University (Litwa)
O programie
Interreg Południowy Bałtyk to program transgraniczny z udziałem Polski, Danii, Niemiec, Litwy i Szwecji z budżetem w wysokości 93,8 mln euro. W programie odbyły się już 4 nabory wniosków i rozpoczęła realizacja 40 projektów. Tym samym na projekty rozdysponowano większość środków w kwocie ponad 55 mln euro ze wsparcia unijnego (EFRR). Jesienią planowane są kolejne konkursy, zarówno na projekty regularne, jak i dedykowany tzw. projektom małej skali.
Dodajmy, że tego samego dnia w Gdańsku podpisane zostały jeszcze dwie umowy o dofinansowaniu projektów w ramach programu Interreg, które będą realizowane przez Instytut Maszyn Przepływowych PAN.
Więcej informacji o pozostałych projektach oraz galeria zdjęć na Stronie Głównej PG
-
2024-11-22
INTERNATIONAL DAYS na PG