Studenci WILiŚ na budowie Morskiego Terminala Przeładunkowego | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-11-12

Studenci WILiŚ na budowie Morskiego Terminala Przeładunkowego

studenci na tle wody
Dzięki uprzejmości pracowników Grupy NDI, dnia 25 października 2024 r. grupa studentów WILiŚ kierunku budownictwo, studiów II stopnia, specjalności TiZwB wraz z opiekunami odwiedziła budowę Morskiego Terminala Przeładunkowego realizowanego dla firmy PKN Orlen S.A., zlokalizowany nad Martwą Wisłą, w bliskim sąsiedztwie Portu Gdańsk.

Zadaniem powstającego obecnie obiektu będzie zapewnienie sprawnej obsługi przeładunku produktów ropopochodnych. Nabrzeże przeładunkowe będzie służyło obsłudze jednostek morskich o długości do 130 m, głębokości zanurzenia do 5,8 m i szerokości do 17,6 m. Ważnym elementem inwestycji są zautomatyzowane ramiona nalewcze w postaci 8 urządzeń służących do bezpośredniego tłoczenia produktów ropopochodnych. Na budowie szczególną uwagę poświęcono instalacjom sieci przesyłowych i unikalnym w skali kraju pompom przeciwpożarowym, zaprojektowanym z uwzględnieniem szczególnych i wysoce rygorystycznych wymagań w zakresie bezpieczeństwa obiektu. Terminal składa się z dwóch pomostów, a wszystkie operacje wykonywane w jego obrębie będą monitorowane z budynku dyspozytorni, co zapewni pełną kontrolę nad procesem przeładunkowym i bezpieczeństwem prac. Konstrukcja terminala, ze względu na specyficzne warunki gruntowe, wymagała posadowienia na zagłębionych do 13 metrów palach pod dalbami. Prace hydrotechniczne obejmowały również transport i usunięcie dużych ilości mas gruntowych, co stanowiło duże wyzwanie logistyczne dla wykonawcy robót budowlanych. Z uwagi na charakter obiektu i bliskie sąsiedztwo rafinerii, budowa spełnia najwyższe standardy w zakresie BHP i ppoż. Projekt realizuje konsorcjum, w skład którego wchodzą spółki z sopockiej Grupy NDI (lider konsorcjum) oraz Biproraf sp. z o.o., BPBM „PROJMORS” Sp. z o.o. i Dipl. Ing. SCHERZER GmbH. Inwestycja jest realizowana w formule „pod klucz”.

Wizyta studentów na budowie była wyjątkową okazją do poznania szczegółów technicznych inwestycji o tak unikatowym charakterze, ale również wyzwań stojących przez wykonawcą robót budowlanych prowadzonych w tak szczególnej lokalizacji.

Dziękujemy Pracownikom Grupy NDI za możliwość obejrzenia obiektu, Pani Izabeli Swat za zorganizowanie wizyty na budowie oraz Panu Szymonowi Górskiemu za oprowadzenie nas po budowie i wszystkie przekazane nam informacje techniczne.

48 wyświetleń