Prof. Jacek Tejchman w Radzie NCBR | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-01-17

Prof. Jacek Tejchman w Radzie NCBR

mężczyzna
Minister Nauki powołał 15 nowych członków Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na czteroletnią kadencję. Powołanie otrzymał m.in. prof. Jacek Tejchman z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Rada NCBR jako ciało doradcze i opiniotwórcze wypowiada się m.in. w sprawach określania proponowanych zadań badawczych służących realizacji strategicznych programów badań naukowych i rozwojowych, czy warunków konkursów na wykonanie prac. W jej skład wchodzą 32 osoby: po 10 osób wskazanych przez środowiska naukowe oraz społeczno-gospodarczne i finansowe, a także 12 przedstawicieli administracji państwowej. Kadencja Rady trwa cztery lata, przy czym co dwa lata następuje wymiana połowy jej składu. Ostatnie powołania wynikają z upływu kadencji części członków Rady. Czteroletnia kadencja rozpoczęła się 17 stycznia.

Prof. Jacek Tejchman jest kierownikiem Katedry Budownictwa i Inżynierii Materiałowej w Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska. Naukowo zajmuje się budownictwem lądowym i inżynierią materiałową. Prowadzi badania dotyczące konstrukcji inżynierskich, mechaniki pękania, mechaniki gruntów i skał oraz mechaniki materiałów sypkich. Do jego znaczących osiągnięć należą m.in. zaawansowane modelowanie uszkodzeń w materiałach inżynierskich w skali mezoskopowej w oparciu o metodę elementów dyskretnych i metodę elementów skończonych, opracowanie efektywnej metody redukcji efektów dynamicznych w silosach, opatentowanej w 1996r. wraz z firmą Dupont (patent został sprzedany Zeppelin – największej niemieckiej firmie silosowej), efektywne rozwiązania z zakresu stateczności konstrukcji metalowych, umożliwiające skrócenie czasu budowy, redukcję kosztów i wzrost bezpieczeństwa oraz innowacyjny system zarządzania energią w budynkach (wraz z prof. Markiem Krzaczkiem), który pozwala zaoszczędzić nawet do 20-30% energii.

Profesor jest autorem ponad 160 publikacji w czasopismach z listy JCR oraz członkiem redakcji pięciu renomowanych czasopism zagranicznych. Jest też rzeczoznawcą budowalnym w specjalności konstrukcyjno-budowlanej (obejmującej projektowanie w zakresie konstrukcji żelbetowych, murowych i stalowych) oraz autorem ponad 300 ekspertyz technicznych dla przemysłu.

W latach 2014-2016 zasiadał w Radzie Narodowego Centrum Nauki, a w latach 2019-2023 był członkiem Komisji Ewaluacji Nauki.

W 2021r. został laureatem „gdańskiego Nobla”, czyli Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za wybitne osiągnięcia naukowe w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych.

MNiSW

2 wyświetleń