Geologia z bliska – licealiści z Kościerzyny odkrywali tajemnice minerałów | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-04-04

Geologia z bliska – licealiści z Kościerzyny odkrywali tajemnice minerałów

uczniowie w klasie
Jak wygląda granit pod lupą? Który minerał reaguje z kwasem? Czy skała może być magnetyczna? Odpowiedzi na te pytania szukali uczniowie I LO z Kościerzyny podczas warsztatów geologicznych na Politechnice Gdańskiej.

1 kwietnia 2025 r. w ramach projektu „Nauka dla Społeczeństwa” na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej odbyły się warsztaty geologiczne, które poprowadziła dr inż. Maria Przewłócka. Uczestnikami zajęć byli uczniowie drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie.

Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej prezentacji wprowadzającej w świat skał i minerałów – ich rodzaje, sposoby powstawania i cechy umożliwiające ich rozpoznawanie. Następnie młodzież przystąpiła do praktycznych badań – uczniowie samodzielnie identyfikowali próbki przy użyciu prostych narzędzi: kwasu, lupy, szkiełka, gwoździa, magnesu czy płytki ceramicznej.

– Chcieliśmy, żeby młodzi ludzie nie tylko usłyszeli, ale też zobaczyli i dotknęli geologii – mówi prowadząca warsztaty dr inż. Maria Przewłócka. – Taka forma nauki zostaje w pamięci na długo.

W ramach wydarzenia uczniowie mieli również okazję zobaczyć wystawę minerałów, skamieniałości oraz skał magmowych, osadowych i metamorficznych, pochodzących z bogatych zbiorów Katedry Geotechniki i Inżynierii Wodnej.

Fotografie przygotował: mgr Andrzej Gąsior

Tekst opracowały: dr inż. Maria Przewłócka, doc. PG, mgr Joanna Kaliszuk

23 wyświetleń