Data dodania: 2025-05-26
GAMBIT 2025: Trzy dekady działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego

W jubileuszowej edycji konferencji GAMBIT, która odbyła się w Auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, uczestniczyli przedstawiciele środowisk naukowych, administracji publicznej oraz organizacji międzynarodowych, w tym Grupy Wysokiego Szczebla Unii Europejskiej ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Politechnikę Gdańską, Polski Kongres Drogowy oraz Fundację Rozwoju Inżynierii Lądowej.
Konferencja rozpoczęła się 22 maja rejestracją uczestników, po której nastąpiło oficjalne otwarcie zainicjowane przez dr hab. inż. Joannę Żukowską, prof. uczelni Pierwsza sesja, zatytułowana "Bezpieczna infrastruktura drogowa i transportowa", prowadzona przez prof. Stanisława Gacę i Antonio Avenoso, skupiła się na standardach projektowania infrastruktury oraz metodach oceny widoczności na drogach. Prelegenci, m.in. z Politechniki Krakowskiej i Politechniki Gdańskiej, przedstawili wyniki badań dotyczących wpływu różnych czynników na bezpieczeństwo infrastruktury drogowej.
Druga sesja, "Usprawnienia dla niechronionych użytkowników drogi", moderowana przez dr hab inż. Kazimierza Jamroza, prof. uczleni i Juliusa Uhlmana, poświęcona była bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Omówiono m.in. wyniki badań nad zachowaniem kierowców na przejściach dla pieszych oraz wpływ pandemii COVID-19 na bezpieczeństwo pieszych.
Po przerwie obiadowej odbyła się trzecia sesja, "Transfer wiedzy i dobrych praktyk z innych krajów", podczas której eksperci z Polski, Norwegii i Włoch dzielili się doświadczeniami w zakresie zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego. Wystąpienia dotyczyły m.in. symulacji jako narzędzia analizy bezpieczeństwa oraz standardów dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Ostatnia sesja dnia, "Nowe technologie w systemach zarządzania ruchem drogowym", prowadzona przez dr. hab. inż. Jacka Oskarbskiego, prof. uczelni i prof. dr hab. inż. Piotra Olszewskiego, skupiła się na innowacyjnych rozwiązaniach ITS (Intelligent Transport Systems). Prelegenci przedstawili m.in. efekty wdrożenia systemów ITS w Chorzowie oraz możliwości wykorzystania danych z ciągłego pomiaru ruchu do planowania działań na rzecz bezpieczeństwa.
Konferencja GAMBIT 2025 była nie tylko okazją do podsumowania trzech dekad działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, ale także platformą wymiany wiedzy i doświadczeń między ekspertami z różnych krajów. Wydarzenie podkreśliło znaczenie współpracy międzynarodowej oraz ciągłego rozwoju technologii i standardów w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Sponsorem wydarzenia był: Port Gdynia
-
2025-05-27
Współpraca WILiŚ i Wód Polskich
-
2025-05-26
Seminarium naukowe PTMTS 27 maja
-
2025-05-26
Seminarium pamięci inż. Stefana Filipiuka