Uczniowie gdańskiego technikum uczyli się na PG o tym jak budować i dbać o nasze drogi | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-05-19

Uczniowie gdańskiego technikum uczyli się na PG o tym jak budować i dbać o nasze drogi

grupa studentów
 Na zdj. dr inż. Łukasz Mejłun z grupą uczniów, fot. Karolina Konsur
Politechnika Gdańska realizuje obecnie program „Nauka dla społeczeństwa”, którego celem jest popularyzacja wiedzy w przestrzeni publicznej. Akcje mają na celu przybliżenie osiągnięć naukowych i badań prowadzonych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. W ramach tego programu, w dniu 15 maja 2025 roku grupa 12 uczniów z klasy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku (klasa 2 technikum) odwiedziła nasz Wydział i Laboratorium Badań Drogowych PG w nowo otwartym budynku Centrum Ekoinnowacji.

Podczas wizyty na naszym Wydziale uczniowie uczestniczyli w zajęciach pod tytułem „Jak budować i utrzymywać drogi i autostrady?”, które zorganizował, przygotował i poprowadził  

dr inż. Łukasz Mejłun z Katedry Inżynierii Transportowej.

Uczniowie rozpoczęli wizytę od prelekcji, podczas której zostały im zaprezentowane Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG oraz Katedra Inżynierii Transportowej. W dalszej części prelekcji uczniowie dowiedzieli się o ciekawostkach i zaskakujących faktach związanych z inżynierią drogową. Mieli także okazję obejrzeć i dotknąć niezwykle szerokiej gamy najróżniejszych materiałów stosowanych w budowie dróg. Prelekcja, połączona była ze wzajemną dyskusją nad zagadnieniami inżynierii drogowej i praktycznymi aspektami budowy dróg. Zaskoczeniem dla naszych młodych adeptów inżynierii była prezentacja najnowocześniejszych rozwiązań technicznych związanych z budową dróg, a które dotyczyły: dróg bezprzewodowo ładujących pojazdy elektryczne podczas jazdy; dróg magazynujących i oddających ciepło w razie potrzeby; dróg, które potrafią się same „uleczyć”; dróg świecących w ciemnościach; czy dróg, które oczyszczają powietrze ze smogu i przyczyniają się do lepszego wzrostu roślin.

W kolejnej części zajęć uczniowie zwiedzili pomieszczenia Laboratorium Badań Drogowych PG w Centrum Ekoinnowacji, w trakcie której zobaczyli najnowocześniejsze i zaawansowane sprzęty i urządzenia badawcze (stacjonarne i mobilne), którymi dysponuje Katedra Inżynierii Transportowej. Skomplikowane, często nieintuicyjne aspekty działania sprzętów czy pracy konstrukcji nawierzchni, uczniowie starali się zrozumieć przy wykorzystaniu niekonwencjonalnych i nieszablonowych metod nauczania.

W trakcie zajęć padło wiele, wcale niełatwych pytań, co świadczy o tym, że inżynieria drogowa wciąż pozostaje w kręgu dużego zainteresowania społecznego. Na koniec spotkania zadeklarowano nawiązanie szerszej i dalszej współpracy między Katedrą Inżynierii Transportowej, a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku.

71 wyświetleń