Mistrz Techniki NOT 2024/2025 dla zespołu z WILiŚ | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-07-07

Mistrz Techniki NOT 2024/2025 dla zespołu z WILiŚ

zdjęcie
9 czerwca 2025 roku w Poznaniu, podczas prestiżowej Gali Inżynierskiej towarzyszącej VI Światowemu Zjazdowi Inżynierów Polskich oraz XXVIII Kongresowi Techników Polskich, miało miejsce uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego Konkursu MISTRZ TECHNIKI NOT 2024/2025. W gronie laureatów znalazł się zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, który zdobył tytuł Mistrz Techniki NOT w kategorii „Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka”.

Nagrodzony zespół tworzą:

  • dr hab. inż. Sylwia Fudala-Książek

  • dr inż. Marek Chodnicki

  • prof. dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz

  • dr inż. Małgorzata Szopińska

Wspólnie z partnerami instytucjonalnymi: Gminą Kępice oraz Stowarzyszeniem „Razem dla Kępic” opracowali innowacyjne rozwiązanie pn. „System monitorowania odpadów komunalnych SMOK”, które spotkało się z uznaniem Ogólnopolskiej Komisji Konkursowej.

Rozwiązanie ma na celu usprawnienie gospodarki odpadami komunalnymi poprzez wprowadzenie nowoczesnych metod monitorowania, które zwiększają efektywność systemu, ograniczają koszty oraz wspierają działania proekologiczne. Projekt jest efektem ścisłej współpracy między środowiskiem naukowym a samorządem i organizacjami społecznymi – co doskonale wpisuje się w misję i wartości, które przyświecają działalności Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

Konkurs MISTRZ TECHNIKI NOT, organizowany przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, ma na celu promocję wdrożonych, innowacyjnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w różnych dziedzinach inżynierii. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, wyróżniła twórców nowatorskich rozwiązań, mających realne zastosowanie przemysłowe i społeczne.

Dla naszego Wydziału to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale również potwierdzenie wysokiej jakości prowadzonych badań oraz skuteczności ich wdrażania w praktyce. To także dowód na to, że naukowcy z Politechniki Gdańskiej realnie wpływają na rozwój zrównoważonych technologii środowiskowych w Polsce.

24 wyświetleń