Grant Plutonium | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Grant Plutonium

Zdjecie grupowe WKM 2022
W maju 2022 roku Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji KOMBO otrzymało projekt badawczy w ramach programu IDUB PLUTONIUM SUPPORTING STUDENT RESEARCH TEAMS

Kilka słów o projekcie:
Tytuł: Zintegrowana diagnostyka obiektów zabytkowych z zastosowaniem metody georadarowej i termograficznej
Data rozpoczęcia projektu: 9 maja 2022
- Czas trwania: 2 lata
Kwota: 149 150 PLN
Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Magdalena Rucka

Celem naukowym projektu jest wykazanie skuteczności zintegrowanego zastosowania metody termograficznej i georadarowej w ocenie stanu technicznego obiektów zabytkowych. Obecne trendy w diagnostyce są ukierunkowane na obrazowanie wewnętrznej struktury elementów na podstawie pomiarów wykonanych na ich powierzchni. Elementem nowatorskim projektu będzie połączone obrazowanie za pomocą fal elektromagnetycznych w dwóch pasmach, tj. mikrofal oraz podczerwieni. Porównanie i zintegrowanie zobrazowań otrzymanych dwiema metodami pozwoli na ocenę wpływu występujących uszkodzeń, inkluzji oraz zmian grubości badanych ścian na rozkład temperatur zmierzonych na powierzchni badanego elementu.

Badania zostaną przeprowadzone w obiektach zabytkowych zlokalizowanych na terenie Gdańska. Do pomiarów zostaną wykorzystane georadary będące aktualnie na wyposażeniu Katedry Wytrzymałości Materiałów oraz profesjonalna kamera termowizyjna, która zostanie zakupiona w ramach projektu PLUTONIUM. Wyniki badań stanowić będą cenny materiał do popularyzacji wiedzy z zakresu budownictwa, mechaniki oraz diagnostyki nieniszczącej. Jednocześnie uzyskane wyniki będą upowszechniane na konferencjach krajowych i zagranicznych.

Projekt realizuje Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji KOMBO oraz interdyscyplinarny zespół diagnostyki konstrukcji zabytkowych (dr inż. Monika Zielińska z Wydziału Architektury, mgr inż. Erwin Wojtczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska) działający pod kierownictwem prof. Magdaleny Ruckiej.

Korzyści dla uczestników:
- Zapoznanie się z nowoczesnymi technikami pomiarowymi
- Nabycie umiejętności analizowania wyników diagnostyki nieniszczącej
- Możliwość udziału w unikalnych badaniach terenowych
- Możliwość udziału w publikacjach i wystąpieniach konferencyjnych

Udział w projekcie jest możliwy na trzech poziomach:
Poziom 1 – chcę rozszerzyć umiejętności, w związku z czym nauczę się obsługi nowoczesnych urządzeń diagnostycznych oraz wezmę udział w unikalnych badaniach terenowych. Efekt – udział w badaniach.
Poziom 2 – chcę zdobyć nową wiedzę, w związku z czym zapoznam się z podstawami teoretycznymi metod diagnostycznych oraz nauczę się analizować wyniki diagnostyki nieniszczącej. Efekt – praca inżynierska/magisterska, udział w publikacji krajowej, wystąpienie na konferencji studenckiej lub technicznej o zasięgu krajowym.
Poziom 3 – chcę w sposób świadomy przygotować się do dalszego kształcenia w Szkole Doktorskiej, w związku z czym będę pracować nad rozwojem nowych metod badań nieniszczących. Efekt – praca magisterska, udział w publikacji międzynarodowej indeksowanej na liście JCR, wystąpienie na konferencji międzynarodowej.
Możliwe jest dowolne łączenie poziomów oraz przechodzenie między nimi.

Zapraszamy do udziału!

Kierownik projektu

Prof. dr hab. inż. Magdalena Rucka
pokój: 170 GG (Gmach Główny)
tel.: +48 58 347 18 91
e-mail: magdalena.rucka@pg.edu.pl