Aktualności | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Weź udział w badaniu EUROSTUDENT IX. Twoje zdanie ma znaczenie!

grafika
Trwa kolejna edycja największego europejskiego badania dotyczącego życia studentów – EUROSTUDENT IX. Zachęcamy studentki i studentów Politechniki Gdańskiej do udziału w polskiej odsłonie tego międzynarodowego projektu, którego celem jest analiza społeczno-ekonomicznych warunków studiowania i porównanie ich z sytuacją studentów w niemal 30 krajach Europy.

Badanie ma charakter cykliczny, co pozwala uchwycić zmieniające się trendy i stanowi cenne źródło wiedzy dla osób odpowiedzialnych za kształtowanie polityki publicznej w obszarze szkolnictwa wyższego – zarówno w Polsce, jak i na poziomie europejskim.

EUROSTUDENT IX realizowany jest na podstawie zaawansowanej, wielostopniowej metodologii opracowanej przez międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem ekspertów z Niemiec, Austrii i Holandii. Polska bierze udział w projekcie już po raz szósty, dostarczając wartościowych danych porównawczych.

Prof. Michał Szydłowski odebrał nominację profesorską z rąk Prezydenta RP

nominacja
Miło nam poinformować, iż w grupie wybitnych uczonych, którym w dniu 16 czerwca 2025 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nominacje profesorskie znalazł się pracownik naszego Wydziału - prof. Michał Szydłowski. Gratulujemy!

Prof. dr hab. inż. Michał Szydłowski jest pracownikiem Katedry Geotechniki i Inżynierii Wodnej, a tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport został mu nadany postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 stycznia 2025 r.

Zapraszamy na seminarium poświęcone pamięci mgr. inż. S. Filipiuka

grafika
Serdecznie zapraszamy na seminarium poświęcone pamięci Pana Stefana Filipiuka – wybitnego inżyniera, cenionego mentora i oddanego współpracownika, którego dorobek zawodowy i postawa miały znaczący wpływ na rozwój wielu pokoleń młodych inżynierów.

Seminarium odbędzie się:
26 czerwca 2025 r. (czwartek)
w godzinach 13:00 - 17:00
w Centrum Ekoinnowacji na Politechnice Gdańskiej (obok budynku Hydro), Audytorium 001.

Dr Robert Castro-Munoz otrzymał dofinansowanie w programie SONATA

naukowiec
Sześcioro naukowców z Politechniki Gdańskiej otrzymało dofinansowanie w wysokości 10,5 miliona złotych na realizację swoich projektów naukowych w ramach programu SONATA 20 z Narodowego Centrum Nauki. Jednym z nich jest dr Robert Castro-Munoz, który otrzymał dofinansowanie projektu pn. „Rola właściwości strukturalnych zaawansowanych powierzchni na bazie MOF-polimer w selektywnym rozdzieleniu zanieczyszczeń w fazie ciekłej” wartości 2 143 462 zł. Gratulujemy.

Opis projektu:

Logistyka w praktyce – wizyta studentów w Alfa Forwarding

ludzie
W maju z inicjatywy dr Justyny Staszak-Winkler oraz dr. hab. Daniela Kaszubowskiego z Katedry Inżynierii Transportowej studenci VI semestru kierunku Transport, profilu Logistyka i Zarządzanie Transportem mieli okazję odwiedzić firmę Alfa Forwarding, poznając realia pracy w nowoczesnym środowisku logistycznym.

Wizyta rozpoczęła się w magazynie Alfa Warehouses w Gdańsku, gdzie grupę przywitała pani Katarzyna Kisielewska – prezes parządu. Studenci zobaczyli, jak działa nowoczesny magazyn, a pani prezes w interesujący i przystępny sposób przedstawiła praktyczne aspekty logistyki: od organizacji pracy magazynu po codzienne wyzwania operacyjne, z jakimi mierzy się branża TSL.

Studenci specjalizacji Mosty na placu rozbiórki wiaduktu przy Elbląskiej

grupa ludzi
Studenci studiów magisterskich II stopnia specjalizacji „Mosty” w ramach seminarium dyplomowego uczestniczyli w terenowych zajęciach dydaktycznych na placu rozbiórki wiaduktu drogowego w ciągu ulicy Elbląskiej w Gdańsku. Wizyta była możliwa dzięki uprzejmości firmy STRABAG – generalnego wykonawcy inwestycji.

Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, grupa studentów pod opieką kierownika budowy mgr. inż. Zbigniewa Paszko oraz wykładowców – dr. hab. inż. Mikołaja Miśkiewicza, prof. uczelni, i dr. hab. inż. Marcina Abramskiego, prof. uczelni – udała się na teren rozbiórki wieloprzęsłowego wiaduktu drogowego, którego główną konstrukcję nośną stanowiły prefabrykowane belki typu „pi” (BSKP).

Nadaj kierunek przyszłości. Startuje rekrutacja na studia z branży offshore

grafika
Już 24 czerwca 2025 r. rozpocznie się rekrutacja na studia II stopnia na Politechnice Gdańskiej. W ofercie Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa pojawił się nowy kierunek, który odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na ekspertów z branży energetyki wiatrowej. Smart Renewable Energy Engineering łączy w sobie zaawansowane technologie cyfrowe z inżynierią energii wiatru.

Kierunek powstał w ramach projektu DigiWind — Digital Masters of Wind and Energy Systems. To program edukacyjny finansowany przez Program Cyfrowa Europa (DEP), który wspiera cyfrową i ekologiczną transformację w Europie. Studia Smart Renewable Energy Engineering są szansą na zdobycie unikalnej wiedzy i umiejętności, które wpisują się w zmieniający krajobraz energetyki w Polsce i są szansą na rozwój kariery w branży offshore.

Studenci WILiŚ zanurzyli się w rzeczywistości 3D

grupa ludzi
W dniu 29 maja 2025 r. studenci trzeciego semestru studiów magisterskich kierunku budownictwo specjalności Technologia i Zarządzanie w Budownictwie, w ramach zajęć Seminarium dyplomowe, odwiedzili Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej (LZWP) zlokalizowane na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Zanurzenie człowieka w rzeczywistość wirtualną daje wiele możliwości i korzyści. Dotyczy to praktycznie każdej dyscypliny. Można wskazać trzy zasadnicze obszary zastosowania: wirtualny pokaz, wirtualny trening i terapia wspomagana rzeczywistością wirtualną. Podstawowym urządzeniem LZWP jest pełna (składająca się z czterech ścian, podłogi i sufitu), sześcienna jaskinia rzeczywistości wirtualnej BigCAVE (Cave Automatic Virtual Environment, CAVE).

Po zapoznaniu się z laboratorium, studenci kierunku budownictwo wskazali szereg interesujących obszarów zastosowania w praktyce możliwości, które daje LZWP. I tak np. wirtualny pokaz pozwala na ukazanie obserwatorowi, obiektu lub miejsca,  które jeszcze nie istnieje (wirtualne prototypowanie) lub już nie istnieje (wirtualna rekonstrukcja) lub jest niedostępne bądź odległe lub stanowi wirtualną materializację koncepcji (wizualizacja naukowa). W LZWP i jego jaskiniach inwestor lub przyszły nabywca lokalu może np.

Subskrybuj