Aktualności | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Wyjazd studentów WILiŚ do Portu Lotniczego Gdańsk

Wóz strażacki
W dniu 17 kwietnia 2024 r. odbyła się kolejna edycja wyjazdu studenckiego do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Organizatorem wydarzenia dydaktycznego była Katedra Inżynierii Transportowej, natomiast uczestnikami byli studenci studiów inżynierskich, kierunku Transport, którzy w ramach przedmiotu Podstawy Systemów Transportu Powietrznego poznawali systemy organizacji i bezpieczeństwa związane z funkcjonowaniem portu lotniczego. W tej edycji uczestnikiem wyjazdu był także Pan Prodziekan Rafał Ossowski. Przedstawione zostały zasady pracy Lotniskowej Straży Pożarnej, które istotnie różnią się od typowych zadań strażackich.

Tajemnice nauki na wyciągniecie ręki. PG zaprasza na Bałtycki Festiwal Nauki

BFN
Co sprawia, że dysk frisbee frunie? Jak silne są nasze fale mózgowe? Do czego przyda nam się soroban? Ile asfaltu jest w asfalcie? Odpowiedzi na te i inne pytania przyniosą ciekawe pokazy, wykłady i warsztaty, które znalazły się w bogatym programie 21. edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-26 maja na Politechnice Gdańskiej oraz w Hevelianum, gdzie odbędzie się 3. Piknik Nauki Fahrenheita.

Tradycyjnie już w maju Politechnika Gdańska otwiera swoje laboratoria dla odwiedzających. Wszystko w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki, jedno z największych wydarzeń promujących naukę w Polsce. W programie tegorocznej, 21.

Projekt Plan-B i międzynarodowe spotkanie na WILiŚ

PLAN B
Na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska odbyło się spotkanie w ramach projektu PLAN-B. Głównym tematem rozmów był wpływ zanieczyszczenia światłem na ekosystemy i bioróżnorodność w Gdańsku.

Do tej pory czteroletnie, multidyscyplinarne badania były koordynowane przez Uniwersytet w Gandawie. Teraz na Politechnice Gdańskiej projekt będzie realizowany przez Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska. Kierownikami projektu na PG są:dr inż. Paweł Tysiąc (WILiŚ) oraz dr inż. arch.

Realizacja projektu BATS

Plakat projektu BATS
Naukowcy z Katedry Inżynierii Transportowej WILIŚ: dr hab. inż. Jacek Oskarbski, prof. PG – kierownik projektu na PG, dr hab. Daniel Kaszubowski, prof. PG, mgr inż. Konrad Biszko, mgr inż. Karol Żarski rozpoczęli realizację innowacyjnego przedsięwzięcia pod nazwą BATS (Baltic sea region Active MobiliTy Solutions), finansowanego z Programu Interreg, Region Morza Bałtyckiego 2021 - 2027. Głównym celem projektu jest promowanie aktywnej mobilności przez cały rok (Year Round Active Mobility – YRAM) w różnych warunkach pogodowych i oświetleniowych.

Politechnika Gdańska, jako jeden z głównych partnerów projektu, ma kluczową rolę w opracowaniu wytycznych do monitorowania aktywnej mobilności (YRAM Monitoring Guide). Badania prowadzone przez zespół naukowców z Politechniki pozwolą na identyfikację istotnych wskaźników skuteczności wdrażanych rozwiązań pilotażowych, mających na celu promowanie aktywnej mobilności.

AFROTRANS. Międzynarodowy projekt dydaktyczny

zdjęcie grupowe
W dniach 2 – 8 kwietnia br. w Kamerunie miało miejsce spotkanie inaugurujące międzynarodowy projekt AFROTRANS. Uczestnikami spotkania byli nauczyciele akademiccy i naukowcy z krajów Unii Europejskiej (Polska, Niemcy, Austria) oraz z Afryki (Kamerun, Demokratyczna Republika Konga). Politechnikę Gdańską reprezentowali Wojciech Kustra, Tomasz Mackun oraz Maciej Sawicki z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Spotkanie pozwoliło na poznanie kontekstu w zakresie funkcjonowania transportu w krajach Afryki. Europejscy partnerzy przedstawili nowoczesne metody dydaktyczne, które będą stosowane w projekcie. Nieodłącznym elementem spotkania było wzajemne zrozumienie kulturowe, które pozwoli na niezawodną komunikację i współpracę.

Mamy zwycięzcę WILiŚ Adventure II

plakat wiliś 2024
Konkurs skierowany był do studentów Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, chcących wyruszyć na autorską wyprawę pełną wyzwań. Maksymalny budżet dofinansowania na podróż życia wynosił 5000 euro.

Na konkurs nadesłano bardzo dużą ilość wniosków projektowych, z których Kolegium Dziekańskie wyłoniło 5 najlepszych.

Były to:

- Julia Gołębiewska, Wejście na Kilimandżaro, zwiedzanie Tanzanii