Aktualności | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Smart Renewable Energy Engineering - nowe studia II stopnia

wiatraki stoją w wodzie
Trwają prace nad projektem DigiWind, w ramach którego w październiku 2025 r. zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów II stopnia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa: Smart Renewable Energy Engineering. To dobry czas, by zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje program jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji (planowanej na maj 2025 r.) i podjęciem decyzji o wyborze ścieżki kariery.

Smart Renewable Energy Engineering to hybrydowy kierunek, który łączy w sobie zaawansowane technologie cyfrowe z inżynierią energetyki wiatrowej. Celem studiów jest przygotowanie absolwentów do pracy w prężnie rozwijającej się dziedzinie energii odnawialnej.

Na kierunku zostanie uruchomiona specjalność Smart Wind Energy Engineering.

Nadbałtyckie Centrum Kultury na WILiŚ

kobiety na tle napisu
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej gościł przedstawicieli Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Spotkanie poświęcone było idei „Zielonych instytucji” oraz innowacyjnym rozwiązaniom wspierającym zrównoważony rozwój. Goście mieli okazję zapoznać się z działalnością Centrum Ekoinnowacji oraz wymienić doświadczenia w zakresie ekologicznych inicjatyw.

Zrównoważony rozwój i ekoinnowacje to kluczowe zagadnienia nie tylko w inżynierii, ale także w kulturze. W tym duchu na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej odbyło się spotkanie z przedstawicielami Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Rozmowy koncentrowały się wokół idei „Zielonych instytucji”, czyli koncepcji zakładającej, że placówki kulturalne mogą i powinny działać w sposób bardziej ekologiczny.

Nowa edycja Programu Praktyk w firmie Budimex

studenci
Już 3 marca firma Budimex SA oficjalnie startuje z tegorocznym Programem Praktyk, w którym daje studentom możliwość budowania pierwszego doświadczenia zawodowego.

W ramach praktyk firma oferuje szereg benefitów, takich jak:

  • wynagrodzenie,
  • prywatny pakiet medyczny,
  • pracę na ciekawych kontraktach,
  • indywidualne wsparcie doświadczonych Opiekunów,
  • możliwość udziału w licznych szkoleniach,

…i wiele, wiele innych.

Jak aplikować na praktyki?

Spotkanie projektu BATS w Finlandii

grupa ludzi
Jak poprawić komfort pieszych i rowerzystów przez cały rok, niezależnie od pogody? Na to pytanie szukają odpowiedzi partnerzy projektu BATS. W dniach 11-13 lutego 2025 roku w fińskim Porvoo odbyło się spotkanie ekspertów i przedstawicieli miast zaangażowanych w inicjatywę. W badaniach nad aktywną mobilnością kluczową rolę odgrywa zespół Politechniki Gdańskiej.

Wyzwania związane z aktywną mobilnością, zwłaszcza w zmiennych warunkach pogodowych, to temat, którym zajmuje się międzynarodowy projekt BATS (Better Active mobiliTy Solutions). Jego celem jest poprawa komfortu pieszych i rowerzystów przez cały rok – niezależnie od deszczu, śniegu czy ograniczonej widoczności.

Obliczą trasę plastiku – inżynieria wodna dla czystych rzek

Naukowcy w okluarach ochronnych
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Polskiej Akademii Nauk opracują trasę rozprzestrzeniania się plastikowych śmieci w wodach śródlądowych i zaproponują rozwiązania, które ograniczą ich odpływ do mórz i oceanów. Na PG powstanie model matematyczny, który wskaże potencjalne miejsca gromadzenia się plastiku w strefie brzegowej. Badania prowadzone są m.in. w Centrum Ekoinnowacji PG, jednej z najnowocześniejszych placówek tego typu w tej części Europy.

Projekt naukowców z Gdańska i Warszawy (Politechnika Gdańska, Instytut Geofizyki oraz Instytut Budownictwa Wodnego PAN) ma na celu określenie drogi, którą plastikowe butelki i inne odpady z plastiku przemieszczają się w niewielkich rzekach i strumieniach o brzegach porośniętych roślinnością.

Międzynarodowa współpraca w ramach projektu SQUARES

Czterech mężczyzn trzyma tabliczkę z napisem
W dniach 28–30 stycznia 2025 roku w stolicy Bangladeszu zespół projektowy Katedry Inżynierii Transportowej WILIŚ Politechniki Gdańskiej uczestniczył w spotkaniu konsorcjum projektu SQUARES (https://squaresproject.eu/), skupiającym partnerów międzynarodowego konsorcjum, ekspertów i interesariuszy z Europy i Azji.

Prace obejmowały finalizację treści przedmiotów, dostosowanie systemów zarządzania jakością do potrzeb azjatyckich uczelni oraz wprowadzenie i integrację e-learningu oraz strategii zarządzania jakością w szkolnictwie wyższym w Nepalu, Bhutanie, Bangladeszu i Pakistanie. Spotkanie było również okazją do nawiązywania dalszej współpracy i wymiany doświadczeń.

Rusza II edycja Konkursu o nagrodę im. prof. Ryszarda Krystka

KONKURS DYPLOM
Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego 12 lutego 2025 roku ogłosiło rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do II edycji konkursu im. prof. Ryszarda Krystka na najlepszą pracę dyplomową i naukową dotyczącą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jego celem jest popularyzacja wyróżniających się osiągnięć naukowych i badawczych z zakresu bezpieczeństwa drogowego oraz uhonorowanie postaci prof. Ryszarda Krystka.

W ramach konkursu zostaną wyłonione najlepsze prace dyplomowe i naukowe w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. W Kategorii I oceniane zostaną prace dyplomowe: licencjackie, inżynierskie, magisterski, a w Kategorii II – prace naukowe: doktoraty i publikacje naukowe. Laureat każdej z kategorii otrzyma pamiątkową statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. złotych.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 marca 2025 r.

Rozstrzygnięcie konkursu „Granty dla młodych naukowców”

grafika
Karolina Matej-Łukowicz, Nicole Nawrot, Dominika Sobotka i Patryk Deniziak zostali laureatami konkursu pn. „Granty dla młodych naukowców”. Gratulujemy!

Celem konkursu jest wsparcie młodych naukowców Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej poprzez umożliwienie realizacji ambitnych i oryginalnych projektów badawczych, przekładających się na zwiększenie dorobku publikacyjnego, zwiększenie efektywności ubiegania się o zewnętrzne granty badawcze, podniesienie jakości dydaktyki akademickiej oraz na zwiększenie ich wpływu na rozwój społeczny i gospodarczy Polski.

Zapraszamy na konferencję „Budowa jest Kobietą”

kobieta inzynier
To wyjątkowe wydarzenie stworzone z myślą o kobietach w branży budowlanej – zarówno tych, które już w niej pracują, jak i tych, które dopiero rozważają tę ścieżkę kariery. Spotkanie ma na celu podzielenie się doświadczeniami, wzajemną inspiracją i budowaniem silnej społeczności kobiet, które zmieniają oblicze budownictwa.

Równość w budownictwie – to wydarzenie podczas którego organizatorzy chcą podkreślić, jak ważna jest różnorodność w branży budowlanej i jak kobiety przyczyniają się do jej rozwoju. Spotkanie to chęć pokazania, że budownictwo to przestrzeń dla wszystkich, bez względu na płeć.

Subskrybuj