Studia inżynierskie stacjonarne

Rok akademicki rozpoczęcia studiów Pliki do pobrania
od 2019 Program studiów Siatka godzin Efekty kształcenia
2018-2019 Program studiów Siatka godzin Efekty kształcenia

 

Studia magisterskie stacjonarne

Rok akademicki rozpoczęcia studiów Pliki do pobrania
od 2024 Program studiów Siatka godzin Efekty kształcenia
2019-2023 Program studiów Siatka godzin Efekty kształcenia

 

Opisy specjalności na II stopniu kierunku transport

Sylwetka absolwenta

Planowanie i zarządzanie systemem transportowym

 

Specjalność ukierunkowana na zdobycie umiejętności związanych z rozwojem transportu na poziomach strategicznym i operacyjnym. Zakres przedmiotów obejmuje pozyskanie wiedzy teoretycznej rozszerzonej o zastosowania praktyczne oraz rzeczywiste uwarunkowania występujące w Polsce i na poziomie europejskim. Ponadto student zdobędzie umiejętność pracy w branżowym specjalistycznym oprogramowaniu, wykorzystywanym w procesach oceny systemu transportowego i wspomaganiu decyzji. Kluczowymi obszarami tematycznymi specjalności są: planowanie strategiczne, zarządzanie mobilnością, zarządzanie procesem inwestycyjnym. Absolwent specjalności będzie przygotowany do pracy w firmach świadczących usługi projektowe, nadzorowe oraz doradcze, jednostkach administracji państwowej lub samorządowej, a także prowadzenia własnej działalności gospodarczej.


Inteligentne systemy transportowe


Specjalność ukierunkowana na zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z planowaniem, projektowaniem, wdrażaniem, eksploatacją i rozwojem Inteligentnych Systemów Transportu (ITS) w zarządzaniu ruchem drogowym. Student zdobędzie umiejętności w planowaniu architektury usług ITS, między innymi obszarowych, adaptacyjnych systemów sterowania ruchem z wykorzystaniem sygnalizacji świetlej oraz informacji przekazywanych przez tablice zmiennej treści lub systemy informacyjne wewnątrz pojazdu (C-ITS – Współpracujące Inteligentne Systemy Transportu), projektowaniu i eksploatacji usług ITS na autostradach i drogach ekspresowych oraz w obszarach miejskich z uwzględnieniem zagadnień związanych z Inteligentnymi Miastami (SMART CITIES), analizie i zastosowaniu dużych zbiorów danych w zarządzaniu transportem oraz planowaniu infrastruktury transportowej wobec rozwoju wykorzystania pojazdów autonomicznych. Wiedza i umiejętności zdobyte w procesie edukacji umożliwią absolwentom specjalności pracę w jednostkach administracyjnych zajmujących się eksploatacją i rozwojem systemów zarządzania ruchem (np. centra sterowania ruchem w miastach lub regionalne centra dla dróg krajowych), biurach projektowych (planowanie i projektowanie usług ITS w tym zaawansowanych metod i strategii sterowania ruchem z wykorzystaniem sygnalizacji świetlnej), nadzorze nad wdrożeniami usług ITS, jednostkach naukowych oraz umożliwią komunikowanie się z innymi specjalistami w dziedzinie informatyki, telekomunikacji, elektroniki. 


Sterowanie ruchem kolejowym


Specjalność ukierunkowana na zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu projektowania i eksploatacji inteligentnych systemów transportu szynowego oraz urządzeń sterowania i kierowania ruchem w transporcie szynowym, analizy techniczno-ekonomicznej doboru systemów i urządzeń sterowania i kierowania ruchem zależnie od zadań przewozowych i wymaganego poziomu bezpieczeństwa. Student pozna zasady kierowania i zarządzania ruchem na poziomie adaptacji (zarządzanie ruchem, np. rozkład jazdy), optymalizacji (kierowanie, np. minimalizacja opóźnień), regulacji (np. nastawianie przebiegów) i bezpieczeństwa (zależności). Student będzie potrafił wykonać model oraz przeprowadzić symulację ruchu kolejowego na określonym obszarze. Zdobędzie wiedzę z zakresu projektowania rozkładów jazdy dla różnego zakresu obszarów. Pozna obowiązujący zakres prawa w obszarze organizacji przewozów kolejowych. Absolwenci specjalności znajdują pracę jako specjaliści SRK, analitycy bezpieczeństwa SRK, automatycy i kadra zarządzająca ruchem kolejowym: w biurach projektowych, u producentów urządzeń SRK, u zarządców infrastruktury, w jednostkach certyfikujących wyroby kolejowe, u przewoźników oraz w jednostkach samorządu terytorialnego.


Logistyka transportowa


Specjalność jest ukierunkowana na zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności związanych z projektowaniem i zarządzaniem systemami logistycznymi, obejmującymi procesy transportowe, magazynowe i produkcyjne. Student pozna zasady modelowania i symulacji procesów logistycznych oraz metody pomiaru efektywności wykorzystania infrastruktury logistycznej oraz urządzeń technicznych. Uzyskana wiedza zostanie uzupełniona o problematykę rozwiązań inteligentnych w systemach logistycznych, w tym automatyzacji procesów transportowych i produkcyjnych. Uzyskane umiejętności zostaną utrwalone z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi komputerowej symulacji i wizualizacji procesów logistycznych. Student pozna również zasady analizy i kształtowania systemu logistyki miejskiej jako zagadnienia integrującego elementy techniczne, organizacyjne i rynkowe. Absolwent tej specjalności jest przygotowany do pracy w nowoczesnych firmach z sektora logistyki, dystrybucji i produkcji


Zarządzanie infrastrukturą transportu szynowego


Specjalność ukierunkowana na zdobycie pogłębionej wiedzy i umiejętności związanych z planowaniem, projektowaniem, utrzymaniem i zarządzaniem infrastrukturą szynową. Student pozna zasady planowania infrastruktury liniowej i punktowej oraz nauczy się je projektować. Zdobędzie poszerzoną wiedzę z zakresu planowania i organizacji robót kolejowych oraz będzie potrafił wykonać przedmiar, kosztorys i harmonogram. Pozna systemy pomiarowe stosowane w diagnostyce infrastruktury kolejowej oraz metody zarządzania tą infrastrukturą. Absolwent tej specjalności jest przygotowany do pracy w firmach zajmujących się projektowaniem, budową, utrzymaniem i zarządzaniem infrastrukturą transportu szynowego oraz w jednostkach administracji państwowej.


Zarządzanie infrastrukturą transportu drogowego i lotniskowego


Specjalność ukierunkowana na zdobycie umiejętności związanych z budową, utrzymaniem i zarządzaniem infrastrukturą drogową oraz planowaniem i zarządzaniem elementami infrastruktury lotniskowej. Student pozna zasady i metody diagnostyki elementów infrastruktury oraz zdobędzie umiejętności w zakresie wykorzystania pozyskanych danych w systemach zarządzania infrastrukturą drogową i lotniskową. Zdobędzie wiedzę w zakresie wpływu wyboru rozwiązań materiałowych i technologicznych na proces zarządzania oraz konsekwencje pod względem ekonomicznym i wpływu na środowisko w aspekcie cyklu życia. Absolwent tej specjalności będzie przygotowany do pracy w firmach projektowych i wykonawczych oraz zajmujących się utrzymaniem i zarzadzaniem infrastrukturą drogową i lotniskową oraz w jednostkach administracji państwowej lub samorządowej. 


Transport wodny


Specjalność ukierunkowana na zdobycie pogłębionej wiedzy i umiejętności związanych z planowaniem, projektowaniem, utrzymaniem i zarządzaniem infrastrukturą wodną. Student pozna zasady planowania i uwarunkowań infrastruktury liniowej i punktowej oraz nauczy się je projektować. Zdobędzie poszerzoną wiedzę z zakresu projektowania i modernizacji parametrów wertykalnych i horyzontalnych dróg wodnych. Pozna systemy zarządzania infrastrukturą w ujęciu systemowym. Pozna zagadnienia nadzoru i zarządzania procesami transportu wodnego, inżynierii ruchu, analizy danych oraz bezpieczeństwa i niezawodności środków transportu i systemów ruchu. Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności. Myśli kreatywnie, jest przygotowany do pracy indywidualnej i zespołowej. Absolwent tej specjalności jest przygotowany do pracy w firmach zajmujących się projektowaniem, budową, utrzymaniem i zarządzaniem infrastrukturą transportu wodnego oraz w jednostkach administracji państwowej.