X Kongres Nawierzchni 2023 | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-12-04

X Kongres Nawierzchni 2023

Mężczyzna na podeście
Na zdj. dr hab. inż. Marek Pszczoła, prof. PG
W dniach 22-24 listopada w Krakowie po raz dziesiąty miał miejsce Kongres Nawierzchni. Organizowana od 2013 roku konferencja, osiągnęła poprzez kolejne edycje rangę jednego z najważniejszych wydarzeń podejmujących tematykę nawierzchni drogowych w Polsce. Jubileuszowa edycja to sesje referatowe i debaty: "Jakość robót jako najważniejsze pozacenowe kryterium wyboru ofert” oraz „Odpady w drogownictwie”. Ponadto to tematyczna wystawa i audycje radiowe inspirowane tematyką wydarzenia.

Sesje tematyczne związane były z sytuacją gospodarczą w obszarze nawierzchni, rynkiem asfaltu, cementu i kruszyw, dokumentami technicznymi, warunkami kontraktowymi oraz problematyką kosztów życia cyklu nawierzchni. Tradycyjnie też miejsce miały sesje poświęcone technologiom nawierzchniowym w fazie badań oraz wdrożeń na budowach, w tym rozwoju technologii opartych na asfaltach wysokomodyfikowanych i wykorzystujących destrukt. Omówiono poza tym problematykę wskazywania przez zamawiającego wyboru konkretnej technologii wykonania lub pozostawienie tego wyboru wykonawcy. Podczas spotkań specjalistów w Krakowie przedstawiane były najbardziej aktualne zagadnienia, w panelach, debatach i podczas dyskusji po referatach wypracowywane były rozwiązania i wnioski, które wspierają ekspertów w codziennej pracy i mają realną szansę wpłynąć na rynek. Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej reprezentował dr hab. inż. Marek Pszczoła, prof. PG z Katedry Inżynierii Transportowej. Zaprezentował on wykład pt. „Zastosowania systemu LCMS-2 do oceny stanu nawierzchni drogowych oraz lotniskowych”. Kolejnymi prelegentami byli prof. Jacek Alenowicz, który brał udział w panelu pt. "Odpady w drogownictwie" oraz prof. Dawid Ryś, który zaprezentował referat pt. "Wykorzystanie widm obciążeń pojazdów do projektowania nawierzchni drogowych". Warto również tutaj wspomnieć o Współautorach i Zespole Badawczym, który był bezpośrednio zaangażowany w konstrukcję treści wykładów, a wśród nich: dr hab. inż. Piotr Jaskuła, prof. PG, dr hab. inż. Dawid Ryś, prof. PG, dr inż. Mariusz Jaczewski, dr inż. Bohdan Dołżycki, dr inż. Marcin Stienss czy dr inż. Cezary Szydłowski. Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska był patronem wydarzenia.

KONGRES NAWIERZCHNI 2023