Data dodania: 2021-07-15
Politechnika Gdańska dołączyła do międzynarodowej sieci pomiaru jasności nieba (GaN-MN)
Politechnika Gdańska jako pierwsza jednostka badawcza w Polsce dołączyła do międzynarodowej sieci pomiaru jasności nieba Globe at Night - Sky Brightness Monitoring Network (GaN-MN). Globe at Night to międzynarodowa kampania obywatelsko-naukowa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej na temat wpływu zanieczyszczenia światłem poprzez nakłanianie ludzi do mierzenia jasności nocnego nieba i przesyłania obserwacji w czasie rzeczywistym. Międzynarodowa Unia Astronomiczna dostrzega zanieczyszczenie światłem jako utrudnienie obserwacji astronomicznych i wspiera osiąganie większej efektywności energetycznej, w szczególności poprzez ograniczanie strat energii i redukcję wpływu sztucznego oświetlenia, jako kluczowe działania do zachowania ciemnego nieba.
Pomiary wykonywane są przy pomocy specjalistycznego miernika SQM-LE firmy Unihedron przeznaczonego do długoterminowego monitorowania jasności nieba w nocy. Światowa sieć liczy 64 czujniki zlokalizowane w 19 krajach. Nasz czujnik SQM-LE został umieszczony na dachu Gmachu B. Pozwala on na pomiar jasności nieba na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej w trybie ciągłym. Dane prezentowane są w jednostkach mag/arcsec2 (magnitudo na sekundę łuku do kwadratu). Dołączenie do sieci umożliwia dostęp do danych ze wszystkich czujników będących w sieci GaN-MN i tym samym zwiększenie zakresu i jakości badań nad zanieczyszczeniem światłem sztucznym w nocy prowadzonych przez grupę ILLUME. Ponadto pozwala na zwrócenie uwagi na występowanie zjawiska jakim jest zanieczyszczenie światłem sztucznym i jego negatywnego wpływu na zdrowie człowieka oraz funkcjonowanie środowiska przyrodniczego.
Na sukces składa się zaangażowanie grupy badawczej ILLUME działającej w ramach Centrum IDUB EkoTech. Pod kierownictwem dr inż. Katarzyna Bobkowska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska został przeprowadzony proces montażu, uruchomienia oraz dołączenia czujnika do sieci. Inicjatorem działań była dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury PG.
Zmiany jasności nieba w czasie są również jednym z aspektów badań prowadzonych w ramach grantu: „Innowacyjna metoda monitorowania zanieczyszczenia światłem sztucznym w środowisku naturalnym i zurbanizowanym z wykorzystaniem bezzałogowych platform latających (dronów)” finansowanego w ramach programu Argentum Triggering Research Grants, którym kieruje dr inż. Katarzyna Bobkowska z Katedry Geodezji WILIŚ PG.
Wsparcie finansowe: WILiŚ, Katedra Geodezji oraz fundusze grantu DEC-42/2020/IDUB/I.3.3 realizowanego w programie ARGENTUM Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.
Wsparcie techniczne: WILiŚ Sekcja Inwestycji, WILiŚ Sekcja Informatyczna, Katedra Geodezji, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej – Dział Sieci.
Wyniki pomiarów czujników działających w sieci można obserwować na stronie: http://globeatnight-network.org/map.html
-
2024-11-22
INTERNATIONAL DAYS na PG