Projekt realizowany na WILiŚ | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-07-06

Projekt realizowany na WILiŚ

kafelek

Nazwa projektu: „Ekoinnowacyjna technologia dezintegracji termicznej zwiększająca efektywność technologiczną i energetyczną procesu przeróbki osadów ściekowych”

Całkowity koszt kwalifikowany projektu:                  417 994,66 PLN

Kwota dofinansowania WFOŚiGW w Gdańsku:        319 944,89 PLN

w tym:

wydatki inwestycyjne:                                                     210 676,94 zł

wydatki bieżące:                                                              109 267,95 zł

Od 2017 na WILiŚ PG realizowany jest projekt „Ekoinnowacyjna technologia dezintegracji termicznej zwiększająca efektywność technologiczną i energetyczną procesu przeróbki osadów ściekowych”. Jego głównym celem jest intensyfikacja odzysku energii w procesie fermentacji metanowej na oczyszczalniach ścieków.

W ramach projektu opracowano metodę dezintegracji niskotemperaturowej, która umożliwi m.in. (I) pełną stabilizację osadów ściekowych, (II) ich efektywniejszą fermentację oraz (III) zwiększenie produkcji biogazu (o co najmniej 20%). Technologia ta, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku jest znacznie tańsza w budowie (prosta konstrukcja) oraz eksploatacji (niższe temperatury pracy). 

Głównym efektem ekologicznym wdrożenia dezintegracji niskotemperaturowej jest intensyfikacja produkcji energii z osadów ściekowych, czyli źródeł odnawialnych. Proponowana metoda wpisuje się również w ogólnoświatowy trend rozwoju zielonych technologii (z ang. green technology) oraz ochronę i odzyskiwanie zasobów (z ang. resource recovery). Pozwala to na efektywne gospodarowanie odpadami, zapobiegania ich powstawaniu i minimalizuje negatywne skutki dla środowiska. Schemat technologiczny określający umiejscowienie dezintegratora termicznego niskotemperaturowego w ciągu przeróbki osadu wraz z określeniem dwóch ścieżek dla osadu zdezintegrowanego przedstawiono na Rys. 1.

www.wfosigw.gda.pl

rys 1
156 wyświetleń