Badania modelowe hydrodynamiki i transportu lodu w kanale z zabudową ostrogową | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-10-02

Badania modelowe hydrodynamiki i transportu lodu w kanale z zabudową ostrogową

Model pokrywy lodowej w kanale
W lipcu odbyły się pilotażowe pomiary w ramach projektu „Badania modelowe hydrodynamiki i transportu lodu w kanale z zabudową ostrogową” prowadzone przez Koło Naukowe Konfuzor pod opieką dr hab. inż. Tomasza Kolerskiego we współpracy z Instytutem Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk.

Prace pomiarowe były prowadzone na kanale laboratoryjnym o długości 60 i szerokości 5 metrów oraz z układem pompowym o maksymalnym wydatku 2000 l/s. Jest to nowy obiekt laboratoryjny wybudowany na terenie IBW PAN w ramach realizowanego grantu pn. „System pomiarowy stanowisk badawczych laboratorium hydraulicznego budownictwa wodnego”. Duże wymiary kanału pozwalają na odtwarzanie naturalnych procesów hydraulicznych w niewiele zmienionej skali geometrycznej, co nie jest często spotykane w laboratoriach. Co więcej kanał został wyposażony w sprzęt pomiarowy o wysokiej dokładności tj. urządzenia do pomiaru prędkości wody wykorzystujące efekt Dopplera (ADV), kamery wizyjne umożliwiające śledzenie cząstek płynących po wodzie (technika PTV) oraz profilomierz do pomiar prędkości wody na całej głębokości (ADCP).

Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy kołem naukowym Konfuzor, a Instytutem Budownictwa Wodnego studenci, członkowie koła, mogli pracować w laboratorium i nauczyć się obsługi wszystkich urządzeń pomiarowych. Do tej inicjatywy bardzo przychylnie odniosły się zarówno władze wydziału jak też władze uczelni w osobie JM. prof. Marka Dzidy wspomagając projekt finansowo oraz co ważniejsze, wspierając studentów w przygotowaniu i prowadzaniu prac. Przygotowując materiał do wykonania stanowisk pomiarowych studenci naszego Wydziału nawiązali też świetne relacje z pracownikami Wydziału Mechanicznego, w tym w szczególności z p. Sławomirem Klimkiewiczem, który pomógł w pocięciu i frezowaniu płyt polipropylenowych, imitujących lód. Warto podkreślić że na każdym etapie prac laboratoryjnych studenci mogli liczyć na życzliwość i pomoc pracowników IBW PAN. Podziękowania należą się bezsprzecznie pani prof. Małgorzacie Robakiewicz, panu dr. Jarosławowi Biegowskiemu, panu Kubie Malickiemu oraz przede wszystkim prof. Waldemarowi Świdzińskiemu, dyrektorowi IBW PAN. Podczas prowadzenia prac laboratoryjnych mieliśmy również okazję zaprezentować nasze stanowisko pomiarowe prof. Pawłowi Rowińskiemu, wiceprezesowi PAN, który wizytował Instytut w lipcu br.

Owocem dotychczasowej współpracy są dwie prace magisterskie, które niebawem będą obronione przed komisją Wydziałową. Wydaje się że na bazie przeprowadzonych pomiarów udało nam się stworzyć świetną płaszczyznę do wzajemnej współpracy którą będziemy kontynuowali w kolejnych latach.

112 wyświetleń