Mostowe laboratorium terenowe realizowane na moście zwodzonym w Sobieszewie | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-11-18

Mostowe laboratorium terenowe realizowane na moście zwodzonym w Sobieszewie

Studenci na wycieczce

W ramach realizacji laboratorium z przedmiotu Teoria Konstrukcji Mostowych studenci specjalizacji mostowej z 2 semestru studiów magisterskich wybrali się na wyspę Sobieszewską w Gdańsku. W trakcie zajęć każda 3 osobowa grupa studentów miała za zadanie wykonać pomiary want mostu: pomiar średnicy oraz drgań (przyśpieszeń) wanty po wzbudzeniu. Na podstawie pomierzonych danych studenci obliczają siły występujące w wantach. Przeprowadzone laboratorium w sposób praktyczny zaprezentowało studentom przebieg nieniszczącego badania mostu, które w sposób bezpośredni łączy teorię konstrukcji z praktycznym zastosowaniem nauki. Wyjazd trwał około 4 h i pomimo niezbyt przyjemnej, jesiennej pogody, wszyscy uczestnicy z zaangażowaniem i uśmiechem zrealizowali zaplanowane badania. Studenci realizowali badania pod opieką mgr inż. Przemysława Kalitowskiego oraz mgr inż. Mikołaja Binczyka.

Most zwodzony w Sobieszewie został oddany do użytkowania w 2018 roku. Jest konstrukcją stalową, dwuklapową. Zwodzenie odbywa się automatycznie z wykorzystaniem siłowników hydraulicznych. Rozpiętość teoretyczna przęseł zwodzonych wynosi 59,5 m a szerokość całego ustroju 14,92m (w tym 7m jezdni).

Serdeczne Podziękowania kierujemy do Pana mgr inż. Michała Adamkiewicza, kierownika Działu Tunelu Drogowego i Obsługi Obiektów Zwodzonych w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni za udostępnienie Mostu Zwodzonego w Sobieszewie do badań.

210 wyświetleń