Zajęcia terenowe dla studentów transportu | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-12-07

Zajęcia terenowe dla studentów transportu

Studenci na tle tramwajów
W ciągu ostatnich dwóch tygodni studenci VII semestru Transportu specjalizacji Utrzymanie Infrastruktury Szynowej mieli okazję zobaczyć na żywo budowę trasy tramwajowej Nowa Warszawska oraz pracę zajezdni tramwajowej Wrzeszcz. Poniżej przedstawiamy sprawozdanie naszych studentów:

Wiedzę najlepiej zdobywa się w praktyce, dlatego w ramach przedmiotu Szynowy Transport Miejski studenci ostatniego semestru transportu pierwszego stopnia mieli okazję zobaczyć jak wygląda budowa trasy tramwajowej Nowa Warszawska w Gdańsku. 23.11.2021 przyszli inżynierowie dowiedzieli się jak wyglądają poszczególne etapy prac oraz jak ważne jest prawidłowe projektowanie przebiegu trasy.

Kolejnym ważnym aspektem dla przyszłych inżynierów była możliwość zobaczenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych nawierzchni tramwajowej w trakcie trwania budowy, a nie jako gotowego produktu, czy jedynie w formie schematów.

W ramach wycieczki studenci wybrali się również na Pętlę Łostowice, gdzie mieli okazję zobaczyć w praktyce zasadę funkcjonowania rozjazdu sterowanego za pomocą tzw. „sanek” oraz poznać częste problemy eksploatacyjne, jakie występują w obrębie rozjazdów, co jest ich przyczyną i jakie są konsekwencje zużycia elementów drogi szynowej.

Tydzień później, odwiedziliśmy zajezdnię tramwajową w Gdańsku Wrzeszcz należącej do Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Dzięki uprzejmości pracowników zajezdni mogliśmy zobaczyć rodzaje stosowanych rozjazdów, nie tylko zewnątrz, lecz także od strony mechanicznej. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że obecnie na liniach tramwajowych w Gdańsku stosowane są rozjazdy z napędem sterowanym za pomocą tzw. „sanek”, z napędem elektrycznym lub napędem hydraulicznym.

Podczas wizyty zobaczyliśmy również hale napraw, lakierni i codziennego serwisu pojazdów. Oprócz tego pokazano nam nowoczesne maszyny oraz pojazdy, wykorzystywane w codziennej pracy zajezdni takie jak np. wóz ratowniczo-manewrowy Unimog czy podnośnik całowagonowy.

Serdecznie dziękujemy Panu Sergiuszowi Szrederowi, kierownikowi robót firmy Rajbud, za oprowadzenie po placu budowy Nowej Warszawskiej, Pani Karolinie Kowalskiej, specjalistce ds. Marketingu, Panu Janowi Szrederowi, kierownikowi działu torów oraz Panu Piotrowi Mycy, kierownikowi zajezdni Wrzeszcz za oprowadzenie nas po zajezdni. Grupę w ramach zajęć oprowadzał dr inż. Jacek Szmagliński.

92 wyświetleń