Nominacja do EU Urban Road Safety Award | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-02-15

Nominacja do EU Urban Road Safety Award

award
Serdecznie gratulujemy panu mgr. inż. Tomaszowi Mackunowi z Katedry Inżynierii Drogowej i Transportowej, gdyż za audyt, którego jest współautorem, Miasto Stołeczne Warszawa zostało nominowane do prestiżowej EU Urban Road Safety Award!

Audyt dotyczy przejść dla pieszych. Wnioski i zalecenia z audytu konsekwentnie wdrażane są w kolejnych lokalizacjach. Do zespołu, którym kierował pan mgr inż. Tomasz Mackun, należeli również: dr inż. Marcin Budzyński, dr hab. inż. Kazimierz Jamroz, prof. uczelni, dr inż. Wojciech Kustra, dr inż. Lech Michalski, prof. uczelni, mgr inż. Artur Ryś i dr inż. Joanna Wachnicka. Analizy przeprowadzone przez autorów audytu obejmowały przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej zlokalizowane na drogach zarządzanych przez ZDM we wszystkich 16 dzielnicach miasta. Audyt wykonano na 4093 przejściach. Ocenę przeprowadzono pod kątem bezpieczeństwa pieszych, prawidłowego oświetlenia tych przejść, organizacji ruchu i geometrii.

Opracowana i wdrożona metodyka ma na celu zarządzanie bezpieczeństwem pieszych zgodnie z modelem Continuous Improvement. Metodyka została opracowana zgodnie z ideą przydatności gospodarczej, polegającej na stworzeniu produktu, który będzie mógł być łatwo skonsumowany przez odbiorcę (w tym przypadku przez zarządcę drogi). Celowo przygotowano klasyfikację generalną oraz 30 predefiniowanych typów zagrożeń w zakresie, których działania mogą podejmować poszczególne działy zarządcy drogi. Jest to istotne z uwagi na obszerność materiałów, gdyż w ramach realizacji karty dla każdego przejścia dla pieszych łącznie opracowano ponad 49 tys. stron materiału z audytu.

Prace obejmowały badania terenowe prowadzone przez zespoły ekspertów analizujących geometrię przejść dla pieszych, ich otoczenie i zachowania użytkowników. Aby wykonać zadanie, opracowano metodologię oceny zagrożeń dla bezpieczeństwa pieszych. W artykule autorzy podjęli próbę usystematyzowania opisu metody oceny bezpieczeństwa pieszych w obszarze przejść dla pieszych.

Zachęcamy do lektury:

oraz do obejrzenia filmu zrealizowanego przez ZDM: