KN MIŚ w Stacji Limnologicznej UG - relacja | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-04-28

KN MIŚ w Stacji Limnologicznej UG - relacja

miś
W dniach 22-24 kwietnia 2022 Studenci Koła Naukowego Studentów Politechniki Gdańskiej „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska” zorganizowali wyjazd do Stacji Limnologicznej Uniwersytetu Gdańskiego. Członkowie KN MIŚ wraz ze swoją opiekun naukową dr hab. Katarzyną Jankowską prof. uczelni pojawili się na Stacji w Borucinie z okazji Światowego Dnia Ziemi na zaproszenie prof. dr hab. inż. Julity Dunalskiej. 

Podczas wyjazdu studenci rozpoczęli nowy projekt badawczy w rejonie Pojezierza Kaszubskiego. Preludium do niego stanowiło seminarium zorganizowane w piątek, z okazji Światowego Dnia Ziemi. W trakcie wydarzenia, Pani dr hab. Katarzyna Jankowska, prof. uczelni wygłosiła wykład pt. „Rejony polarne - laboratorium obserwacji zmian klimatu”. W swoim wystąpieniu poruszyła kwestie niezwykle delikatnych ekosystemów, w których można stosunkowo szybko obserwować nawet niewielkie zmiany, przez co są one często określane jako specyficzne laboratoria badawcze. Prof. Jankowska w swojej prezentacji omówiła badania i obserwacje ze swoich badań w rejonach polarnych, które prowadzi już od prawie dwudziestu lat. 

W sobotę członkowie KN MIŚ w kooperacji ze Studenckim Kołem Naukowym Geografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz z Naukowym Kołem Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej i Kołem Naukowym Ekohydrologii Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczęli nowe badania na terenie Pojezierza Kaszubskiego. Studenci pobrali próbki wody w 16 punktach i poddali je analizie chemicznej i mikrobiologicznej, a zadaniem studentów geografii będzie opracowanie szczegółowej mapy rejonu badań. W kolejnym etapie badań studenci Kół Naukowych sprawdzą jakość wód powierzchniowych w najbardziej turystycznym rejonie Pojezierza Kaszubskiego w szczycie sezonu wakacyjnego. Studenci już zaczęli planować letni wyjazd do Borucina i liczą na owocne wyniki oraz ogromny sukces nowego projektu naukowego.

34 wyświetleń