„Spitsbergen challenge”, czyli wyzwanie Koła Naukowego MIŚ cz. I | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-05-26

„Spitsbergen challenge”, czyli wyzwanie Koła Naukowego MIŚ cz. I

laboratorium
Studenci zrzeszeni w KN Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska „MIŚ”  w dniach 15-21 maja wzięli udział w obozie naukowym rozpoczynającym projekt pt. "Spitsbergen challenge – przygotowanie wyprawy naukowej do Arktyki". Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków programu IDUB w ramach PLUTONIUM SUPPORTING STUDENT RESEARCH TEAMS.

Celem inicjatywy jest przygotowanie studentów do zorganizowania i przeprowadzenia badań terenowych podczas wyprawy naukowej na Spitsbergen (Svalbard, Arktyka). Cały zaś projekt ma zachęcić do prowadzenia badań naukowych i poszerzania wiedzy, a udział w nim pozwolić na przyjrzenie się zmianom klimatu na poziomie ogólnoświatowym oraz dowieść konieczności lepszego poznania mechanizmów, jakie tymi zmianami rządzą.

Jednym z etapów projektu był tygodniowy obóz naukowo-badawczy. Taki wyjazd to świetna okazja do zdobycia umiejętności pracy w terenie i przeprowadzania doświadczeń pozalaboratoryjnych. Ponadto większość zaplanowanych działań wymuszała konieczność pracy w zespołach, co służyło zacieśnianiu osobistych relacji i pozwalało studentom rozpoznawać indywidualne predyspozycje do pracy w grupie.

Przeprowadzone badania obejmowały monitoring wód powierzchniowych na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, które studenci zrealizowali dzięki współpracy z Dyrekcją Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, „Błękitną Szkołą” we Władysławowie oraz Naukowym Kołem Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej.

Próbki wód powierzchniowych pobrano aż w 46 punktach pomiarowych, a na ich podstawie określono kluczowe parametry środowiskowe (temperatura, pH, przewodność, stężenie tlenu rozpuszczonego). Analizy przeprowadzono w laboratorium terenowym. Badania objęły oznaczenia chemicznego zapotrzebowania tlenu (ChZT) i stężenia biogenów (formy azotu i fosforu) z zastosowaniem analizy spektrofotometrycznej. Dzięki analizom mikrobiologicznym na podstawie liczby bakterii E.coli (metodą hodowlaną) oceniono stan sanitarny wód. Dalsze analizy prowadzone zostaną po przetransportowaniu odpowiednio zabezpieczonych próbek do laboratoriów na Politechnice Gdańskiej i będą to oznaczenia stężenia jonów (metodą chromatografii jonowej) oraz ocena całkowitej liczebności i biomasy bakterioplanktonu (metodą mikroskopową).

„Spitsbergen challenge” był również okazją do poćwiczenia praktycznej znajomości języka angielskiego. Uczestników odwiedzili studenci z programu Erasmus+ WILiŚ PG, którzy w ramach przedmiotu „Environmental microbiology and chemistry” pomagali w badaniach terenowych i laboratoryjnych.

Następnym etapem projektu będzie udział studentów KN „MIŚ” w Pikniku Nauki Fahrenheita, na który zaplanowano wiele "atrakcji" związanych z popularyzacją wiedzy dotyczącej zmian klimatycznych i zanieczyszczeń antropogenicznych szczególnie widocznych w rejonach arktycznych, którymi studenci będą przekonywać o konieczności prowadzenia badań naukowych w tych obszarach (szczegółowy program wydarzenia pod linkiem FarU).

Serdecznie zapraszamy do śledzenia działań Koła Naukowego Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska na fanpage'u , a już w tą niedzielę (29.05) do odwiedzenia namiotu Koła i wysłuchania wykładu pani dr hab. Katarzyny Jankowskiej, prof. PG (opiekunki naukowej Koła).

217 wyświetleń