Julia Gołyga wśród laureatów konkursu o Nagrodę Santander Universidades | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-06-09

Julia Gołyga wśród laureatów konkursu o Nagrodę Santander Universidades

gratulacje
Kapituła Nagrody Santander Universidades wyłoniła laureatów w konkursie dla studentów Politechniki Gdańskiej realizujących projekty naukowe. Wśród wyróżnionych jest studentka Inżynierii środowiska.

Projekt Julii Gołygi pt.: Opracowanie technologii pozyskiwania i eksploracji danych grawimetrycznych przybrzeża polskich obszarów morskich oraz jego pobrzeża to jeden z 71 zgłoszonych do konkursu. Autorzy 20 wyróżnionych prac – w tym studentka 6. semestru Inżynierii środowiska –  otrzymają nagrodę w wysokości 1750 zł brutto.

Opis projektu autorstwa laureatki:

Celem projektu było opracowanie technologii pozyskiwania i eksploracji danych grawimetrycznych z przybrzeża polskich obszarów morskich oraz jego pobrzeża dla potrzeb harmonizacji morskich pomiarów wysokościowych z systemem EVRS (European Vertical Reference System) poprzez wykorzystanie różnic potencjału siły ciężkości odniesionej do poziomu Normaal Amsterdams Peil. Jest to zgodne wytycznymi Komisji Hydrograficznej Morza Bałtyckiego (BSHC) wchodzącej w skład Międzynarodowej Organizacji IHO. Rozwiązanie to dotyczyło obszarów, które są̨ interesujące dla polskiej gospodarki morskiej. Ważnym elementem była poprawa parametrów geoidy poprzez sprawdzenie istniejących danych grawimetrycznych i wypełnienia pustych obszarów. Działania te stanowią̨ ważną podstawę̨ dla bezpiecznej nawigacji morskiej. Zespół prowadził pomiary wykorzystując system grawimetryczny MGS-6 firmy Micro-g LaCoste LLC oraz statki badawcze. W ramach tych badań integrowane są̨ dane z lidaru, echosond wielowiązkowych i urządzeń́ nawigacji precyzyjnej. Dane odnoszone są nie tylko do powierzchni ziemi, ale również̇ wykorzystywane w regionalnym rozpoznaniu geologicznym dla potrzeb kartowania struktur geologicznych oraz badaniu zjawisk geodynamicznych w strefie brzeżnej. Opracowana technologia pozyskiwania i eksploracji wysokiej precyzji danych grawimetrycznych obszarów morskich wypełniła istotną lukę̨ informacyjną w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej. Wyniki badań pozwalają na wprowadzenie do praktyki zautomatyzowanych metod monitorowania obszarów morskich oraz wieloaspektowe analizy danych przestrzennych. Danymi wyjściowymi do pomiarów grawimetrycznych były modele statycznego pola grawitacyjnego Ziemi pochodzące z obserwacji wykonanych gradiometrami (SGG) i GPS Tracking (SST) np. serwisu GEOCE.

Projekt zrealizowano przez konsorcjum, którego członkami są:

1. Politechnika Gdańska – lider konsorcjum;
  2. Akademia Morska w Szczecinie;
  3. GEOPARTNER Sp. z o.o.

To była trzecia edycja konkursu o Nagrodę Santander Universidades, o którym więcej pod linkiem.