Katedra Technologii w Inżynierii Środowiska i „Sztum Circular Economy" | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-07-06

Katedra Technologii w Inżynierii Środowiska i „Sztum Circular Economy"

SCE
Katedra Technologii w Inżynierii Środowiska z WILiŚ partnerem w polsko-norweskim projekcie na rzecz wdrażania idei GOZ: „Sztum Circular Economy – odpowiedzią na współczesne wyzwania klimatyczne (SCE)”

Politechnika Gdańska jest jednym z 4 partnerów realizujących projekt SCE. Celem przedsięwzięcia są działania inwestycyjne (m.in. budowa nowoczesnego PSZOK-u, hali naprawczo-magazynowo-wystawienniczej oraz stacji materiałów „Druga szansa”), a także edukacyjno-informacyjne, które przyczynią się do tworzenia trwałych warunków dla działalności w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym w Mieście i Gminie Sztum. Oprócz zespołu z KTwIŚ (PG WILiŚ), którym kieruje dr hab. inż. Krzysztof Czerwionka, prof. uczelni, w skład konsorcjum projektowego wchodzi Miasto i Gmina Sztum (lider projektu), Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk oraz International Development Norway (partner norweski). Projekt jest współfinansowany z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia, Zmiany Klimatu” oraz ze środków budżetu państwa.

Jednym z pierwszych wydarzeń projektowych (który oficjalnie rozpoczął się na początku marca b.r.) była konferencja początkowa projektu. Wydarzenie odbyło się w dniach 8-9.06.2022 w Bibliotece Kwadro w Sztumie i zostało uroczyście otwarte przez Burmistrza Miasta i Gminy Sztumu, pana Leszka Tabora. Wzięli w nim udział partnerzy projektu, zaproszeni goście i prelegenci, m.in.: Weronika Haustein, Konsul Honorowy Królestwa Norwegii oraz Andrzej Lemanowicz, Dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Elblągu. Pierwszy dzień  dwudniowego wydarzenia był połączony z briefingiem prasowym. Natomiast w drugim dniu konferencji (09.06.2022) odbyło się wewnętrzne spotkanie partnerów, na którym omówiony został m.in. harmonogram prac w projekcie na najbliższe miesiące.

Również w czerwcu, w dniach 9-10.06 oraz 21-22.06, miały miejsce dwa seminaria ekologiczne dla młodzieży ze sztumskich szkół podstawowych, prowadzone przez zespół z Katedry Technologii w Inżynierii Środowiska w składzie: dr inż. Karolina Fitobór, Ewa Kamińska oraz mgr inż. Anna Wilińska-Lisowska.  Intensywny harmonogram dwudniowych zajęć obejmował wykłady tematyczne dotyczące m.in. wpływu człowieka na zmiany klimatu oraz potencjalnych działań adaptacyjno-mitygacyjnych, zrównoważonej gospodarki odpadowej oraz racjonalnego wykorzystania zasobów środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem zasobów wodnych. Młodzież z klas piątych dwóch szkół (SP nr 1 im. Jana Pawła II oraz SP nr 2 im. Maksymiliana Golisza) wraz z rodzicami i gronem pedagogicznym miała również okazję zmierzyć się z ideą GOZ oraz zero waste w praktyce na warsztatach twórczego recyklingu. W drugim dniu seminariów odbyły się szkolne narady klimatyczne, podczas których uczestnicy wspólnie wypracowali agendy będące zbiorem zasad proekologicznego stylu życia oraz funkcjonowania jednostki, takiej jak szkoła. Agendy klimatyczne w formie pamiątkowych tablic zawisły na szkolnych korytarzach. Seminarium ekologiczne dla dzieci i młodzieży jest jednym z cyklicznych zadań w projekcie „Sztum Circular Economy – odpowiedzią na współczesne wyzwania klimatyczne”, przewidzianym do realizacji w latach 2022-2024.

150 wyświetleń