Data dodania: 2022-08-08
WILiŚ wraz z Gdańską Eko Strefą promują #CzysteMiastoGdańsk
- Mamy sierpień, a już przekroczyliśmy granicę rocznej regeneracji Ziemi. Od 28 lipca 2022 roku żyjemy na ekologiczną kreskę, bo ludzkość zużyła zasoby wody, gleb, lasów i łowisk przeznaczone na 365 dni. W nauce par exellence nie o samą wiedzę chodzi, a o pożytek jaki z niej i z jej wykorzystania płynie. Dlatego wychodząc naprzeciw czasom, którym kończy się czas oraz potrzebom społecznym, czyli edukacji i codziennym praktykom, jako naukowcy i dydaktycy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska zapraszamy do Gdańskiej Eko Strefy. Politechnika jest nie tylko historyczną i naukową, ale i ekologiczną częścią Gdańska, dlatego podczas dni #CzysteMiastoGdańsk będziemy uczyć, uczyć się i bawić dla dobra planety Ziemi – zachęca do udziału Prodziekan ds. Współpracy i Promocji, dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz, prof. PG.
W programie (sobota i niedziela od 11 do 17):
Warsztaty Twórczego Recyklingu "Myśl eko-pozytywnie, twórz kreatywnie!"
to cykliczne wydarzenie, którego celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na aktualne problemy środowiska oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Formuła wykładu połączonego z zajęciami edukacyjnymi zachęca do nauki dobrych praktyk: poszanowania zasobów środowiska, segregacji odpadów i świadomego recyklingu oraz wprowadza w tematykę gospodarki cyrkularnej. Organizatorki gościły z warsztatami w ramach różnych akademickich i miejskich inicjatyw (m.in. Dziewczyny na Politechniki; Pomorski Festiwal Nauki; Bałtycki Festiwal Nauki; Piknik Nauki Fahrenheita) oraz projektów ("Politechnika Wielu Pokoleń"; "Sztum Circular Economy - odpowiedzią na współczesne wyzwania klimatyczne").
Prowadzenie: dr inż. Karolina Fitobór oraz Ewa Kamińska z Katedry Technologii w Inżynierii Środowiska oraz studenci
Warsztaty edukacyjne „Przeciwdziałanie skażeniom środowiska naturalnego spowodowanych zdarzeniami niepożądanymi na drogach wodnych”
Premierowo! Warsztaty edukacyjne dla dzieci młodszych i starszych w zakresie przeciwdziałania oraz ograniczania skutków skażenia środowiska wodnego na skutek wystąpienia zdarzeń niepożądanych na drogach wodnych.
Prowadzenie: mgr inż. Patrycja Jerzyło
Warsztato-gra „Biorafinerie jako element gospodarki o obiegu zamkniętym”
Warsztaty wprowadzające do zagadnień gospodarki o obiegu zamkniętym i odzysku zasobów z odpadów. Rozpoczynając od zmian klimatu omówimy na przykładach, jak – wykorzystując mikroorganizmy – możemy ograniczać nasz wpływ na środowisko, a strumienie różnych odpadów skutecznie wykorzystywać do produkcji bioenergii, biosubstancji i nawozów. Uczestnicy będą mogli prowadzić obserwacje mikroskopowe z wykorzystaniem preparatów stałych i własnoręcznie przygotowanych, w tym również z osadu czynnego. Zdobytą na tym stanowisku wiedzę będzie można wykorzystać podczas mini gry terenowej z nagrodami.
Prowadzenie: dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz, dr hab. inż. Sylwia Fudala-Książek, dr hab. Katarzyna Jankowska, dr inż. Aleksandra Sokołowska, mgr inż. Agnieszka Kalinowska, mgr inż. Emilia Bączkowska oraz studenci z Koła Naukowego MIŚ
Warsztato-gra „Infrastruktura sanitarna i katastrofy naturalne w kontekście gospodarki zasobami wodnymi”
Warsztaty wprowadzające do zagadnień związanych z występowaniem gwałtownych zjawisk klimatycznych (hydrologicznych i meteorologicznych) oraz ich wpływu na gospodarkę zasobami wodnymi. Deficyt wody pitnej ma negatywny wpływ na jakość życia, dlatego rozpoczniemy naszą wyprawę od jakości sanitarnej wody a skończymy na prostych metodach pozwalających na poprawę jej jakości. Uczestnicy będą mieli okazję własnoręcznie wykonać posiewy mikrobiologiczne i prostymi metodami uzdatniać wodę. Zdobytą na tym stanowisku wiedzę będzie można wykorzystać podczas mini gry terenowej z nagrodami.
Prowadzenie: dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz, dr hab. inż. Sylwia Fudala-Książek, dr hab. Katarzyna Jankowska, dr inż. Aleksandra Sokołowska, mgr inż. Agnieszka Kalinowska, mgr inż. Emilia Bączkowska oraz studenci z Koła Naukowego MIŚ
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG wraz z Gdańską Eko Strefą zapraszają!
Wydarzenie WILiŚ finansowane ze środków programu Nauka dla Społeczeństwa.
-
2024-11-22
INTERNATIONAL DAYS na PG