Nabór do projektu! Recycling turbin wiatrowych | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-09-28

Nabór do projektu! Recycling turbin wiatrowych

recykling łopat
Szukamy studentów I i II stopnia zainteresowanych współpracą w ramach projektu oraz przygotowaniem prac inżynierskich i magisterskich związanych z tematyką recyklingu materiału kompozytowego uzyskanego z wycofanych z eksploatacji (end-of-life) łopat turbin wiatrowych.

Projekt Ventus Hydrogenii Redivivus

Data rozpoczęcia projektu: 1 października 2022

Osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt indywidualny z kierownikiem projektu, prof. Magdaleną Rucką (magdalena.rucka@pg.edu.pl)

Celem projektu jest opracowanie praktycznych metod recyklingu materiału kompozytowego uzyskanego z wycofanych z eksploatacji (end-of-life) łopat turbin wiatrowych.

Projekt składa się z trzech części:

Część A(rchitecture), czyli wykorzystanie fragmentów łopat jako elementy małej architektury.

Część B(uilding), czyli wykorzystanie fragmentów łopat jako nośne elementy konstrukcyjne w zastosowaniach budowlanych i infrastrukturalnych.

Część C(concrete), czyli wykorzystanie zmielonych łopat jako wypełniaczy/kruszywa do betonu.

Tytuł projektu: Gospodarka o obiegu zamkniętym dla łopat turbin wiatrowych: opracowanie systemu zarządzania materiałów wielokompozytowych do ponownego ich wykorzystania strukturalnego i architektonicznego (Circular economy for wind turbine blades: developing a management system for the structural and architectural reuse of multicomposite material)

Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Magdalena Rucka

Celem projektu jest opracowanie praktycznych metod recyklingu materiału kompozytowego uzyskanego z wycofanych z eksploatacji (EoL) łopat turbin wiatrowych. Problem jest aktualny, ponieważ łopaty są zaprojektowane na okres eksploatacji 20-25 lat. Po wycofaniu z eksploatacji należy je zutylizować. Dotychczas były one zwykle rozdrabniane i składowane na wysypiskach, spalane lub poddawane recyklingowi w procesach termicznych, takich jak piroliza lub w procesach chemicznych (solwoliza, hydroliza). Głównym celem projektu jest opracowanie metody ponownego wykorzystania, która nie jest energochłonna, jeśli nie jest to konieczne. Ze względu na rosnącą liczbę łopat turbin, które będą musiały zostać zutylizowane w nadchodzących latach, wskazane jest zaproponowanie kilku wariantów ich potencjalnego ponownego wykorzystania. Części łopat można zastosować w małej architekturze, np. na placach zabaw, stacjach, w budownictwie mieszkaniowym, słupach w liniach elektroenergetycznych lub jako dźwigary w konstrukcjach kładek. Ponadto części łopat, które nie nadają się do funkcji nośnej, planuje się zmielić i wykorzystać w recepturze mieszanki betonowej, która może być dalej wykorzystywana w konstrukcjach inżynierskich.

Program Ventus Hydrogenii Redivivus (VHR) stanowi element wspierania realizacji zadań programu IDUB w zakresie działalności badawczo-wdrożeniowej, w ramach Działania V.5. Organizacja transferu technologii. Celem Programu jest wsparcie badań o charakterze wdrożeniowym prowadzonych na Uczelni w obszarze technologii o znaczeniu kluczowym dla gospodarki, w szczególności energetyki wiatrowej, technologii wodorowych oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Działania zmierzające do osiągnięcia celu obejmują prowadzenie prac badawczych o charakterze utylitarnym, prowadzonych przez międzywydziałowe zespoły Uczelni, z możliwym udziałem partnerów zewnętrznych z otoczenia gospodarczego.

94 wyświetleń