Wycieczka dydaktyczna studentów | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-11-02

Wycieczka dydaktyczna studentów

Studenci na wycieczce
W dniu 28 października br. odbyła się wycieczka dydaktyczna studentów kierunku budownictwo WILiŚ PG na dwie budowy zlokalizowane w centrum Gdańska. W wycieczce uczestniczyli Studenci 7-ego semestru studiów inżynierskich specjalności Technologia i Organizacja Budownictwa wraz z opiekunami (dr inż. Beatą Grzyl, prof. PG, dr inż. Adamem Kristowskim i mgr inż. Anną Cuglewską-Lech).

Na zaproszenie K.B. Doraco Sp. z o.o. Studenci obejrzeli obiekty realizowane w ramach 2-ego etapu budowy Granaria na Wyspie Spichrzów. W zamyśle architektów budynki w spójny sposób połączą funkcje mieszkalne, usługowe i rekreacyjne (powstanie m.in. wewnętrzne patio). Przedmiotem wizyty Studentów były roboty związane z realizacją apartamentowych budynków zlokalizowanych w kwartałach pomiędzy ul. Pożarniczą i Stągiewną. Szczególnie interesującym elementem jest ich wykończenie, nawiązujące stylem do historycznej zabudowy spichlerzy, a także spójne skomponowanie budynków z zachowanymi fragmentami zabytkowych murów. Studenci mieli również okazję zapoznania się z technologią prowadzenia robót hydrotechnicznych i mostowych oraz obejrzenia przebudowanej mariny na Motławie, dzięki której zwiększona została liczba miejsc do cumowania jachtów. Studenci obejrzeli także Most Stągiewny, który dzięki przekształceniu go w most zwodzony umożliwia swobodne poruszanie się po Motławie i okolicach Wyspy Spichrzów.

Dzięki uprzejmości Hevelianum Studenci obejrzeli prace związane z przebudową, rozbudową, rewaloryzacją i zmianą sposobu użytkowania prowadzone w 3 spośród 5 zabytkowych budynków wchodzących w skład kompleksu poszpitalnego Zespołu Bożego Ciała przy ul. 3 Maja 21 w Gdańsku. Roboty, rozpoczęte w 2021 r., obejmują m.in. prace konserwatorskie, dzięki którym na nowo zaaranżowane budynki zyskają współczesne funkcje. Zespół Bożego Ciała to jedyny zachowany kompleks budynków poszpitalnych w Gdańsku, który w tym samym miejscu funkcjonował od późnego średniowiecza. Najstarszy istniejący obiekt wchodzący w skład kompleksu pochodzi z 1786 r. Studenci zapoznali się z technologią i obejrzeli prace prowadzone w budynkach o konstrukcji murowanej, w części poddaszowej o konstrukcji drewnianej, szkieletowej wypełnionej cegłą, które są realizowane zgodnie z programem konserwatorskim ustalonym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W trakcie obu wizyt na budowach Studenci zapoznali się ze stosowanymi technologiami i nietypowymi rozwiązaniami budowlanymi, a także licznymi problemami które napotkał wykonawca robót (K.B. Doraco) oraz inwestor (Hevelianum) w toku przygotowania i realizacji prac budowlanych.    

Wszystkim Osobom zaangażowanym w organizację wycieczki, w szczególności Panu Szymonowi Poźniakowi (Kierownikowi Kontraktu/Kierownikowi budowy), Pani Zuzannie Kmiecik, Pani Klaudii Lipińskiej, Panu Krzysztofowi Pętlakowi, Pani Magdalenie Kozłowskiej i Pani Dominice Więckowskiej z K.B. Doraco Sp. z o.o. oraz Pani Iwonie Kopanii (Zastępcy Dyrektora ds. Inwestycji i Eksploatacji Hevelianum) oraz Panu Marcinowi Sozańskiemu z Hevelianum dziękujemy bardzo za poświęcony nam czas, przekazaną niezwykle cenną wiedzę praktyczną oraz liczne doświadczenia w zakresie rozwiązywania nietypowych i skomplikowanych problemów inżynierskich.

197 wyświetleń