Wycieczka dydaktyczna studentów Politechniki Gdańskiej | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-12-15

Wycieczka dydaktyczna studentów Politechniki Gdańskiej

Fotografia z wycieczki
po Obwodzie Utrzymania Autostrady, prowadzonego przez Intertoll Polska

Na krótko przed rozpoczęciem sezonu zimowego studenci WILiŚ Politechniki Gdańskiej na kierunku Transport mieli okazję odwiedzić Obwód Utrzymania Autostrady A1 w Pelplinie, znajdujący się na koncesyjnym odcinku A1 Rusocin-Toruń Południe, prowadzonym przez firmę Intertoll Polska Sp. z o.o.

Intertoll Polska pełni funkcję Operatora Autostrady A1 i jest spółką specjalnego przeznaczenia świadczącą usługi w zakresie rozwoju i eksploatacji infrastruktury drogowej oraz systemu poboru opłat na północnym odcinku autostrady A1 z Gdańska do Torunia (Rusocin-Toruń Południe).

Wycieczka studentów Politechniki Gdańskiej odbyła się dzięki pomocy i zaangażowaniu pracownika Intertoll Polska - Pana Pawła Słomińskiego - Zastępcy Kierownika Obwodu Utrzymania Autostrady w Pelplinie / Inżyniera ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Utrzymania. Pan Paweł wygłosił dla studentów wykład z zakresu funkcjonowania grupy Intertoll na świecie, koncesyjnego odcinka A1, zasad zarządzania ruchem, utrzymania oraz BRD na A1. Podczas spotkania zaprezentował również nowoczesny sprzęt do zabezpieczania prac na autostradzie, jak: przyczepy zderzeniowe (TTMA), znaki zmiennej treści, mobilne progi ostrzegawcze, pachołki o podwyższonej postrzegalności, dedykowane separatory ruchu, „książkowe” znaki drogowe oraz dźwiękowe urządzenia ostrzegawcze.

Studenci w trakcie wycieczki po Intertoll Polska mieli okazję zapoznać się również z infrastrukturą obwodu oraz zasadami zarządzania i utrzymania północnego odcinka autostrady A1. Kierownik Obwodu Utrzymania Autostrady w Pelplinie – pan Damian Czerwiński - przedstawił i omówił sprzęt oraz aparaturę wykorzystywaną do całorocznego utrzymania dróg (m.in.: magazyn soli, wytwornica solanki, posypywarki, pługi). Studenci odwiedzili także Centrum Kontroli Ruchu (tzw. CKR), gdzie koordynator CKR Łukasz Eggert przedstawił systemy związane z zarządzaniem drogą.

Opiekunami grupy byli pracownicy Katedry Inżynierii Transportowej Politechniki Gdańskiej: pan Łukasz Jeliński oraz pan Wojciech Kustra.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Intertoll Polska za możliwość odwiedzin, poświęcony nam czas, przekazaną niezwykle cenną wiedzę praktyczną oraz liczne przykłady i doświadczenia w zakresie utrzymania i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy Intertoll Polska, Operatora Autostrady A1, z WILiŚ.