Zajęcia audytoryjne z technologii betonu dla studentów kierunku Budownictwo | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-28

Zajęcia audytoryjne z technologii betonu dla studentów kierunku Budownictwo

loga firm
Ponad 250 studentów wzięło udział w zajęciach audytoryjnych poprowadzonych wspólnie z wiodącym producentem cementu i betonu w Polsce – firmą Lafarge.

W ramach współpracy Katedry Wytrzymałości Materiałów WILiŚ i firmy Lafarge zostały zorganizowane zajęcia audytoryjne z technologii betonu. Był to pierwszy z pięciu wykładów dla studentów kierunku Budownictwo. Zamysłem cyklu jest połączenie zagadnień teoretycznych z praktyczną wiedzą nt. produkcji betonu. Studenci mogli zapoznać się z polityką firmy Lafarge jako partnera Forum Odpowiedzialnego Biznesu, który właśnie teraz wprowadza innowacje na skalę europejską w produkcji cementu w jednym ze swoich zakładów w Polsce.

„Czysta produkcja cementu, kruszyw i betonu” to projekt, który wspólnie z Lafarge będzie realizowany na WILiŚ do czerwca 2023 roku. Celem projektu jest kształtowanie świadomości studentów w zakresie czystych technologii produkcji cementu i materiałów budowlanych. W pierwszych zajęciach audytoryjnych wzięło udział 256 przyszłych inżynierów budownictwa .

Podczas zajęć studenci z naszego Wydziału mogli dowiedzieć o szczegółach skomplikowanego procesu produkcji cementu. Pani Katarzyna Taczkowska, Inżynier Procesu w Cementowni "Kujawy" ze szczegółami omówiła trendy w produkcji cementu oraz konieczne zmiany w cementowni, aby zakład mógł spełnić coraz wyższe wymagania związane z obniżeniem emisji CO2Dobrze znam technologię produkcji cementu w cementowni "Kujawy", mimo to wykład bardzo mnie zainteresował, ponieważ traktował również o zmianach w ochronie środowiska, a te postępują bardzo dynamicznie. Cieszę się, że nasi studenci mogli dowiedzieć się na czym polegają te zmiany i dlaczego należy je wprowadzać – mówi dr inż. Marzena Kurpińska.

W trakcie prezentacji Michał Wisowski, Dyrektor Produkcji Kruszyw w żwirowniach Ostrowite, Gliśno, Sępólno przedstawił w jaki sposób przygotowuje się teren do eksploatacji i jaki zakres prac górniczych należy wykonać. Studenci poznali innowacyjną metodę rekultywacji terenu i gleby opracowaną przez Lafarge, którą zastosowano w kopalni kruszywa naturalnego „Ostrowite”. 

Nie wszyscy inżynierowie i odbiorcy zdają sobie sprawę, jak wiele energii trzeba zużyć na przygotowanie podłoża, wydobycie i uszlachetnienie kruszywa, aby nadawało się ono do produkcji betonu – mówi dr inż. Kurpińska.

Interesujący wykład, poprowadzony przez Dyrektora Generalnego Linii Produktowej Kruszyw, absolwenta naszego Wydziału, Krzysztofa Suchorza był dla studentów okazją do tego, by poznać tajniki produkcji kruszyw i kierunku rozwoju nowych produktów w firmie.

We współpracy z przedstawicielami przemysłu chcemy przekazać naszym studentom aktualną wiedzę na temat technologii produkcji składników do betonu i samego betonu. Ponadto chcemy przekazać te informacje, które będą budować w przyszłych inżynierach wrażliwość na środowisko. Tego typu współpraca ma uświadomić studentom, że mają realny wpływ na ochronę środowiska bez względu na to, jaki kierunek kariery zawodowej wybiorą. Przez takie działania możemy zainteresować przyszłych inżynierów branżą budowlaną i pokazywać, jak w praktyce wykorzystać wiedzę zdobytą na uczelni. Uważam, że współpraca gospodarki i nauki jest konieczna. Mam nadzieję, że w przyszłości wspólnie z Lafarge zrealizujemy jeszcze wiele ciekawych zajęć i projektów – mówi dr inż. Marzena Kurpińska.

50 wyświetleń