"Skąd geodeci wracali?" Relacja z pomiarów fotogrametrycznych w Wilnie | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-05-29

"Skąd geodeci wracali?" Relacja z pomiarów fotogrametrycznych w Wilnie

Mężczyźni pozujący na kamiennym tarasie.
Polsko-litewski zespół pomiarowy - Wilno, 23 maj 2023 r. Od lewej: Kazys Pleskis, Marek H. Zienkiewicz, Paweł Tysiąc, Rokas Bražiūnas.
„Skąd Litwini wracali?”- tak bez mała dwieście lat temu zapytywał Adam Mickiewicz w nieśmiertelnym już poemacie historycznym, zatytułowanym „Konrad Wallenrod”. Przymiotem wielkiej poezji jest jej ponadczasowość oraz uniwersalność, dlatego wersy z twórczości wybitnego polsko-litewskiego wieszcza narodowego, śmiało można sparafrazować, zapisując: „Skąd geodeci wracali? Z wileńskich wracali pomiarów!”. W ubiegłym tygodniu bowiem pracownicy Katedry Geodezji, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, gościli w murach wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina, gdzie w okresie od 22 do 26 maja 2023 roku, przeprowadzili szereg pomiarów dotyczących wykorzystania metod fotogrametrycznych i teledetekcyjnych w geodezyjnym monitoringu trudno dostępnych obiektów historycznych. Do stolicy Republiki Litewskiej udali się: dr inż. Marek Hubert Zienkiewicz (zastępca Kierownika Katedry Geodezji), dr inż. Paweł Burdziakowski oraz dr inż. Paweł Tysiąc.

Trójmiejskich młodych uczonych przyjął Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska – prof. dr Donatas Čygas oraz Pani Kierownik Katedry Geodezji i Katastru - prof. dr Jūratė Sužiedelytė-Visockienė. W ramach spotkania na wileńskiej uczelni wygłoszona została krótka prelekcja przez dr. Zienkiewicza, dotycząca możliwości nawiązania długoterminowej współpracy naukowej pomiędzy polskimi i litewskimi badaczami, którzy na co dzień zajmują się zagadnieniami z zakresu geodezji. W wykładzie uczestniczyli także pracownicy naukowi Katedry Geodezji i Katastru Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego. Po części organizacyjnej polsko-litewski zespół badawczy prowadził kompleksowe pomiary Górnego Zamku w Wilnie oraz na obszarze góry zamkowej z zastosowaniem bezzałogowych statków powietrznych, naziemnego skanera laserowego oraz odbiorników GNSS. Polscy i litewscy uczeni zaplanowali kolejną kampanię pomiarową na wrzesień obecnego roku, po której przed gdańskimi i wileńskimi geodetami czeka wyzwanie polegające na opracowaniu danych pomiarowych, weryfikację postawionych hipotez badawczych oraz opublikowanie wyników badań w prestiżowych czasopismach naukowych.

Przeprowadzenie zagranicznej kampanii pomiarowej odbyło się dzięki środkom finansowym pozyskanym przez dr. Pawła Burdziakowskiego w ramach konkursu grantowego NEPTUNIUM, dotyczącego „Nawiązanie współpracy badawczej i badania rozpoznawcze Zamku Giedymina wraz z Górą Zamkową w Wilnie”.

Tekst: dr inż. Marek Hubert Zienkiewicz