Podpisanie umowy z Centrum Techniki Okrętowej S.A. | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-06-23

Podpisanie umowy z Centrum Techniki Okrętowej S.A.

Ludzie pozujący do zdjęcia.
Dnia 23.06 miało miejsce podpisanie umowy pomiędzy Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska w osobie dziekan WILiŚ dr. hab. inż. Joanny Żukowskiej, prof. PG, a Centrum Techniki Okrętowej S.A., reprezentowanym przez prezesa Lecha Grycnera.

Podpisana umowa obejmuje dostawę specjalistycznego kanału pomiarowego wraz z wyposażeniem, które stanowi ostatni element z podstawowego zakresu aparatury Laboratorium Hydrauliki w nowopowstającym budynku Centrum Ekoinnowacji. Będzie ono  jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów tego typu w Polsce.

Laboratorium Hydrauliki, które powstanie w ramach CEI, będzie stanowić jego zasadniczą część. Położone w południowo-zachodniej części budynku, ma zajmować 3 kondygnacje. Zasilane w obiegu zamkniętym z dużego żelbetowego zbiornika o pojemności ok. 150 m3 wyposażone zostanie w 3 kanały, umożliwiające prowadzenie prac badawczych i zajęć dydaktycznych ze studentami. Hala laboratoryjna będzie na wysokości dwóch kondygnacji. Głównym jej elementem jest szeroki, przeszklony kanał o długości 30 m, umiejscowiony przy oknach od strony ul. Siedlickiej. W skład wyposażenia laboratorium wchodzić będą jeszcze dwa 15 metrowe kanały funkcyjne, wyposażone w mechanizm uchyłu, generator fal oraz osprzęt umożliwiający prowadzenie prac badawczych nad ruchem rumowiska. W każdym z kanałów będzie można wstawiać modele zabudowy hydrotechnicznej oraz stopni wodnych lub ich elementów tj. przęsła jazu, progi, niecki wypadowe itp. W ramach laboratorium, nad halą laboratoryjną, będzie także przestrzeń do prowadzenia badań nad zjawiskami w zakresie podstaw hydrauliki i mechaniki płynów. Przyszłe laboratorium będzie miało także zaplecze logistyczne. Duża brama od strony Bratniaka będzie umożliwiała transport modeli do laboratorium, a następnie, z wykorzystaniem suwnicy, transport na wskazane miejsce. Wyposażenie oraz przygotowanie logistyczne sprawiają, że laboratorium to będzie dobrze przygotowane do prowadzenia badań z zakresy hydrauliki i kształcenia przyszłych inżynierów hydrotechników.

Materiał w "Panoramie" TVP - 16:01-17:48 m.

96 wyświetleń