Wycieczka na budowę Nabrzeża Przemysłowego w Porcie Gdańskim | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-06-12

Wycieczka na budowę Nabrzeża Przemysłowego w Porcie Gdańskim

Studenci na wycieczce

W dniu 22 marca 2023 r. odbyła się studencka wycieczka na budowę Nabrzeża Przemysłowego w Porcie Gdańskim.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja węzłów sieci bazowej w zakresie infrastruktury drogowo – kolejowej”.

W zakres inwestycji wchodzi m.in. przebudowa układu kolejowego i drogowego pomiędzy Nabrzeżem Przemysłowym, a ulicą Ku Ujściu oraz pomiędzy ulicą Chemików, a przyczółkiem przeprawy promowej w ciągu ulicy Bosmańskiej przez Kanał Kaszubski.

W wycieczce uczestniczyli studenci kierunku Budownictwo: semestru III studiów stacjonarnych II stopnia – magisterskich – specjalność: Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie, profil: Konstrukcje Betonowe oraz semestru VI studiów stacjonarnych I stopnia – inżynierskich. Wycieczka odbyła się w ramach zajęć z Seminarium Dyplomowego (prowadzący: dr hab. inż. Jerzy Bobiński, prof. PG – Kierownik Katedry Konstrukcji Inżynierskich oraz prof. dr hab. inż. Krystyna Nagrodzka – Godycka) oraz przedmiotu Konstrukcje Betonowe na semestrze VI kierunku Budownictwo (prowadzący: prof. dr hab. inż. Krystyna Nagrodzka – Godycka).

Opiekunami wycieczki byli pracownicy Katedry Konstrukcji Inżynierskich Politechniki Gdańskiej: dr hab. inż. Marcin Abramski, prof. PG oraz mgr inż. Maciej Solarczyk.

Po budowie studentów oprowadzili przedstawiciele firmy Menard: Kuba Jakubowski, Jakub Markiewicz oraz Tomasz Rybak. Naszym gospodarzem był Zastępca Kierownika Działu Projektowo – Ofertowego Menard – Andrzej Muszyński.

Na początku grupa została przeszkolona w zakresie zasad BHP jakie muszą spełniać osoby przebywające na budowie (zarówno pracownicy jak i goście).

Studenci zapoznali się z technologiami związanymi ze wzmocnieniem podłoża gruntowego wykorzystywanych w zakresie prac prowadzonych przez firmę Menard.

Była to m.in. technologia nasypu przeciążeniowego czy wymiana gruntu. Specyficzną technologią było formowanie w gruncie kolumn żwirowych.

Studenci mieli okazję z bliska zapoznać się z budową maszyny służącej do formowania tego typu kolumn, poczuć się jak operator maszyny – obserwując pełne oprzyrządowanie urządzenia wraz z cyfrowym wyświetlaczem, który w czasie rzeczywistym pozwala na kontrolowanie prac niemal w każdym miejscu na świecie. Dodatkową zaletą tej technologii prac jest fakt wykorzystywania kolumn żwirowych jako naturalnego drenażu odprowadzającego wodę z wierzchniej warstwy gruntu.

Technologia precyzyjnie omówiona jest pod poniższym linkiem:

Organizatorami wycieczki ze strony Politechniki Gdańskiej byli K. Nagrodzka – Godycka oraz M. Solarczyk.

Podstawowe informacje o inwestycji:

Inwestor: Zarząd Morskiego Portu w Gdańsku

Generalny Wykonawca: NDI