Granty dla Młodych Naukowców WILiŚ. Dr inż. Paweł Tysiąc | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-07-28

Granty dla Młodych Naukowców WILiŚ. Dr inż. Paweł Tysiąc

paweł tysiąc
Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, dr hab. inż. Joanna Żukowska, prof. PG, przyznała pierwsze Granty dla Młodych Naukowców.

Celem konkursu jest wsparcie młodych naukowców w zakresie zwiększenia efektywności ubiegania się o granty finansowane ze środków pochodzących spoza Politechniki Gdańskiej na realizację ambitnych i oryginalnych projektów badawczych. Laureatami w pierwszej edycji konkursu zostali: dr inż. Angela Andrzejewska, mgr inż. Milena Drozdowska, dr inż. Roksana Licow, mgr inż. Tomasz Mackun, dr inż. Mohammad Malikan, dr inż. Paweł Tysiąc. W kolejne piątki będziemy prezentowali sylwetki naukowców. Jednocześnie informujemy o ogłoszeniu naboru drugiego z terminem składania wniosków do dnia 15 września 2023 r.

Grant pn. Rekonstrukcja środowiskowa pamięci historycznej z wykorzystaniem metod teledetekcyjnych. Kierownik: dr inż. Paweł Tysiąc.

Działania w ramach realizacji grantu będą opierały się na rekonstrukcji środowiskowej obiektu archeologicznego na podstawie map historycznych oraz technik teledetekcyjnych łączących w sobie wykonanie pomiarów oraz zasady ich opracowania. Celem badania jest ocena wykorzystania sensorów światłoczułych oraz analiza zarejestrowanych przez nich charakterystyk radiometrycznych w celu rekonstrukcji środowiskowej obiektu archeologicznego na podstawie map historycznych. Znaczenie prowadzenia badań w tym kierunku jest ważne z perspektywy technicznej i humanistycznej. W perspektywie technicznej nastąpi  ocena wykorzystania sensorów światłoczułych do rekonstrukcji środowiskowej. W perspektywie humanistycznej - na podstawie przeprowadzonej historycznej rekonstrukcji środowiskowej - istnieje możliwość większego zrozumienia źródeł historycznych dotyczących badanego obszaru. Dzięki wykorzystaniu w ramach realizacji grantu wiedzy można zrozumieć czyny czy doświadczenia innych ludzi.

Rezultatem tych badań będzie dedykowane rozwiązanie historycznej rekonstrukcji środowiskowej pod kątem pomiarowym. W tym zakresie, wykorzystane zostaną odpowiednio: skaner laserowy, zestaw kamer multispektralnych, kamera termowizyjna oraz kamerę fotogrametryczna.