Granty dla Młodych Naukowców WILiŚ. Dr inż.Mohammad Malikan | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-07-14

Granty dla Młodych Naukowców WILiŚ. Dr inż.Mohammad Malikan

malikan
Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, dr hab. inż. Joanna Żukowska, prof. PG, przyznała pierwsze Granty dla Młodych Naukowców.

Celem konkursu jest wsparcie młodych naukowców w zakresie zwiększenia efektywności ubiegania się o granty finansowane ze środków pochodzących spoza Politechniki Gdańskiej na realizację ambitnych i oryginalnych projektów badawczych. Laureatami w pierwszej edycji konkursu zostali: dr inż. Angela Andrzejewska, mgr inż. Milena Drozdowska, dr inż. Roksana Licow, mgr inż. Tomasz Mackun, dr inż. Mohammad Malikan, dr inż. Paweł Tysiąc. W kolejne piątki będziemy prezentowali sylwetki naukowców. Jednocześnie informujemy o ogłoszeniu naboru drugiego z terminem składania wniosków do dnia 15 września 2023 r.

Grant został przyznany na projekt dot. materiałów funkcjonalnych (Functionally graded materials, w skrócie FGM), opis poniżej:

Tworzywa gradientowe (FGMs - Functionally Graded Materials) są strukturami kompozytowymi, których właściwości płynnie, ciągle i stopniowo zmieniają się wzdłuż określonego wymiaru domeny. Zmienność właściwości mechanicznych, elektrycznych, magnetycznych lub termicznych jest głównie uzyskiwana poprzez ciągłą zmianę wewnętrznej mikrostruktury materiału. Możliwe jest osiągnięcie tej zmienności za pomocą zbrojenia o różnych rozmiarach, kształtach i właściwościach. Wykorzystanie płytek grafenu (GPLs) jako materiałów mikrozbrojeniowych kompozytów stanowi nowoczesną opcję, przyciągającą uwagę badaczy z całego świata.

Dr. Malikan od wielu lat teoretycznie bada FGM. Otrzymane wyniki są obiecujące, dlatego teraz konieczne jest przeprowadzenie badań eksperymentalnych nad tym zjawiskiem. Wytworzenie FG-nanokompozytów stanowi wyzwanie. Badania prowadzone obecnie przez Dr. Malikan (w ramach projektu Argentum) skupiają się na produkcji FG-nanokompozytu wzmacnianego nanopłytkami, a następnie na badaniu zachowania w zginaniu i ugięciu takiego piezokompozytu. Wytworzenie próbek FGM odbywa się na bazie metalurgii proszków. Ponieważ materiał jest nowy, a dotychczas nie przeprowadzono na nim żadnych badań eksperymentalnych, Dr. Malikan zamierza ustalić nie tylko zachowanie w zginaniu, ale także w rozciąganiu.

Celem obecnego projektu są badania rozciągające próbek wykonanych z tworzyw gradientowych na bazie piezo-nanokompozytu. Wytrzymałość w rozciąganiu oraz zmienność modułu Younga są istotnymi i kluczowymi parametrami. Ponadto, zmiany w polu odkształcenia zostaną zmierzone. To pozwoli na praktyczny postęp w badaniach nanokompozytów opartych na FGMs.

(tłum. z ang. mgr inż. Tomasz Wiczenbach)

76 wyświetleń