Granty dla Młodych Naukowców WILiŚ. Mgr inż. Tomasz Mackun | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-07-21

Granty dla Młodych Naukowców WILiŚ. Mgr inż. Tomasz Mackun

mackun
Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, dr hab. inż. Joanna Żukowska, prof. PG, przyznała pierwsze Granty dla Młodych Naukowców.

Celem konkursu jest wsparcie młodych naukowców w zakresie zwiększenia efektywności ubiegania się o granty finansowane ze środków pochodzących spoza Politechniki Gdańskiej na realizację ambitnych i oryginalnych projektów badawczych. Laureatami w pierwszej edycji konkursu zostali: dr inż. Angela Andrzejewska, mgr inż. Milena Drozdowska, dr inż. Roksana Licow, mgr inż. Tomasz Mackun, dr inż. Mohammad Malikan, dr inż. Paweł Tysiąc. W kolejne piątki będziemy prezentowali sylwetki naukowców. Jednocześnie informujemy o ogłoszeniu naboru drugiego z terminem składania wniosków do dnia 15 września 2023 r.

Zainteresowania badawcze mgr. inż. Tomasza Mackuna dot. bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności obszarów przejść dla pieszych. Grant został przyznany na projekt pn. „Zakup lekkiego bezzałogowego statku powietrznego”. Beneficjent jest pilotem bezzałogowego statku powietrznego w kategorii szczególnej NSTS 05 i 06, a lekki dron pozwoli na prowadzenie operacji lotniczych w obszarach zurbanizowanych. Celem badawczym jest zebranie danych dotyczących interakcji pomiędzy kierowcami a pieszymi/rowerzystami w kontekście zmian w przepisach dotyczących pierwszeństwa pieszych oraz pojawienia się nowych urządzeń transportu osobistego (np. hulajnogi elektryczne).

Przewidywane rezultaty obejmują także stworzenie materiałów dydaktycznych.

W kontekście rozwoju kariery naukowej realizacja grantu może przynieść kilka korzyści. Po pierwsze: publikacja wyników badań w renomowanych czasopismach naukowych pozwoli na zwiększenie widoczności i uznania w dziedzinie infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Publikacja może również przyczynić się do zwiększenia szans na współpracę z innymi ekspertami w tej dziedzinie. Ponadto, zdobycie doświadczenia w przeprowadzaniu badań i analizie danych z użyciem zaawansowanych technologii, takich jak bezzałogowe statki powietrzne, może stanowić cenne umiejętności i kompetencje, które zostaną wykorzystane w dalszych badaniach i projektach naukowych.

97 wyświetleń