Letni Obóz Naukowy KNS PG „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska -MIŚ” | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-07-12

Letni Obóz Naukowy KNS PG „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska -MIŚ”

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia.
Jak co roku studenci Koła Naukowego „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska - MIŚ” wzięli udział w letnim obozie naukowym, który tym razem odbył się w dniach 2-9 lipca w Stanicy Wodnej Nadbrzeże nad Zalewem Wiślanym.

Głównym celem zaplanowanych badań był monitoring jakości sanitarnej kąpielisk w rejonie Zalewu Wiślanego. Z tego powodu konieczne było rozpoznanie nowego obszaru badawczego. W tym celu studenci zwiedzili okoliczne miejscowości: Elbląg, historyczny Frombork i nadmorski kurort Krynicę Morską. Mieli także wyjątkową możliwość odwiedzić Kapitanat Portu Nowy Świat. Punkty pomiarowe wyznaczono na kąpieliskach, zarówno od strony Zalewu Wiślanego, jak i Zatoki Gdańskiej, oraz w portach rybackich: w Tolkmicku, Krynicy Morskiej i Kątach Rybackich. W pobranych próbkach wody dokonano analizy takich parametrów fizykochemicznych, jak: temperatura, przewodność, pH, stężenie tlenu rozpuszczonego, biogenów, chemicznego zapotrzebowania na tlen oraz ilości bakterii wskaźnikowych. Wstępna analiza uzyskanych wyników wykazała, że sanitarna jakość wody w kąpieliskach jest zadowalająca, jednak silny zakwit sinicowy uniemożliwia korzystanie z kąpieli w rejonie Zalewu Wiślanego.

Program obozu był niezwykle zróżnicowany: oprócz badań terenowych i laboratoryjnych studenci uczestniczyli także w warsztatach pt. „Zalew Wiślany – środowisko, a zrównoważony rozwój” poprowadzonych przez dr Agatę Rychter, dyrektor Instytutu Politechnicznego Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. Po wprowadzeniu teoretycznym pobrano próbki przy pomocy czerpacza van Veena i siatek planktonowych. Połowy okazały się bardzo owocne, gdyż odnaleziono w nich wiele organizmów makrobentosowych. Pod mikroskopem stereoskopowym (binokularem) studenci mieli okazję obserwować krabiki amerykańskie, larwy ochotek czy krewetki z rodzaju Palaemon.  

Studenci mieli również okazję wysłuchać dwóch wykładów gościnnych, które wygłosiły dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz, prof. PG (temat „Wastewater based epidemiology – Nauka dla społeczeństwa w czasie występowania zagrożeń epidemicznych”) oraz dr Lidia Nawrocka, dyrektor Edukon Elbląg na temat „Fitoplankton w obliczu zmian klimatu”.

Obóz był również kolejnym etapem realizacji projektu „Spitsbergen challenge - wyprawa naukowa do Arktyki”. Studenci dopracowywali szczegóły gry fabularnej, która ma zainteresować tematem zmian klimatu, szczególnie widocznych w obszarach polarnych.

W weekend do MIŚ-ów dołączyły członkinie KN SPG „Konfuzor”, które pobrały próbki osadów dennych do analiz obecności metali ciężkich.

Oprócz pracy i nauki był też oczywiście czas na integracyjne ogniska i zajęcia sportowe.

100 wyświetleń