Data dodania: 2023-07-28
Meteogram dla Politechniki Gdańskiej
Opracowywane są one dla określonej lokalizacji geograficznej i wysokości nad poziomem morza, na podstawie wyników pochodzących z numerycznego modelu pogody, aktualizowane 3 razy w ciągu doby. Meteogramy mają na celu wygodne i łatwe w odbiorze, przedstawienie prognozowanych temperatur powietrza i odczuwalnej w przyjaznej w odbiorze skali barw. Opad atmosferyczny prezentowany jest na wykresie słupkowym, którego wielkość jest skorelowana w wielkością opadu. Zachmurzenie przedstawione jest w formacie warstwowym, dostarczając informacji o ilości chmur na różnych wysokościach w atmosferze (chmury wysokie, średnie i niskie). Kierunek wiatru zobrazowany został w formie strzałek wraz z podaniem wartości prędkości i porywu wiatru. Prognoza ciśnienia atmosferycznego przedstawiona jest w formie linii, a wilgotność powietrza w postaci skali barwnej.
Wykorzystywany jako źródło danych model ALARO jest jednym z rodziny numerycznych modeli pogody systemu ALADIN, rozwijany głównie przez kraje członkowskie wchodzące w skład konsorcjum RC LACE. Fizyka modelu ALARO zdefiniowana jest w ten sposób, aby mogła z powodzeniem przewidywać pogodę w skalach tzw. "szarej strefy" czyli pomiędzy prognozami mezoskalowymi (regionalnymi) o skalach pozwalających na rozwiązywanie problemów konwekcyjnych. Model ALARO wykorzystywany jest operacyjnie przez wiele krajów konsorcjów ALADIN i HIRLAM w prognozach deterministycznych, probabilistycznych i badaniach klimatu. W IMGW-PIB działa operacyjnie od 2014 roku na siatce o rozdzielczości przestrzennej 4 km i 70 poziomach wertykalnych. Prognozy numeryczne liczone są 4 razy dziennie z czasem prognozy 72 godziny.
Meteogramy dostępne na stronie modele.imgw.pl (lub cmm.imgw.pl) zostały wykonane dla 47 miast oraz dla Politechniki Gdańskiej (CI TASK). Warto dodać, że Politechnika Gdańska na mocy porozumienia o współpracy podpisanego 10 lipca 2019 roku z IMGW-PIB wspiera prace naukowców z Instytutu m.in. poprzez umożliwienie realizacji grantów obliczeniowych w CI TASK i wykorzystanie modelu WRF METEOPG.
Prof. Mariusz Figurski jest Dyrektorem Centrum Modelowania Meteorologicznego (CMM) w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy oraz profesorem w Katedrze Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.
-
2024-11-22
INTERNATIONAL DAYS na PG