Praktyki kierunkowe studentów Inżynierii Środowiska | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-07-12

Praktyki kierunkowe studentów Inżynierii Środowiska

Praktyki studentów na inżynierii środowiska.
Studenci II roku kierunku Inżynieria Środowiska zakończyli rok akademicki udziałem w praktykach kierunkowych, które odbyły się w dniach 23-25 czerwca 2023 r. Pomimo trwającej sesji wszyscy uczestniczyli w badaniach terenowych i laboratoryjnych.

Studenci do praktyk przygotowywali się prawie cały semestr. Ważnym elementem pracy było stworzenie silnych 6-osobowych zespołów. Przed przystąpieniem do pomiarów w terenie i badań w laboratorium każda grupa musiała odbyć obowiązkowe konsultacje z każdej części pomiarowej i przygotować z tego zakresu opis do raportu końcowego oraz wziąć udział w zajęciach przygotowujących do pracy w laboratorium

Zakres praktyk obejmował pomiary hydrometryczne, w tym m. in. sondowanie przekroju poprzecznego, pomiar prędkości za pomocą młynka hydrometrycznego, wyznaczenie rzędnych charakterystycznych elementów zabudowy hydrotechnicznej, pomiar prędkości powierzchniowej wody za pomocą pływaka. Wykonano również badania chemiczne i mikrobiologiczne, które obejmowały pomiary temperatury wody w terenie i analizę próbek w laboratorium, w tym m. in. oznaczanie ilości bakterii wskaźnikowych, określenie stężenia tlenu oraz biogenów.

Celem praktyk jest podsumowanie i usystematyzowanie wiedzy, którą studenci zdobyli podczas dotychczasowej nauki i wykorzystanie jej w praktyce. Dzięki samodzielnej pracy w terenie i w laboratorium studenci mieli okazję po praz pierwszy zmierzyć się z tak dużym projektem, który kompleksowo pozwala przeanalizować środowisko i zidentyfikować potencjalne wpływy i zagrożenia antropogeniczne występujące w zlewniach zurbanizowanych. 

Przedmiot „Praktyka hydrauliczno-hydrochemiczna” jest od dwóch lat udoskonalany i dostosowywany do potrzeb studentów. Prowadzące: dr hab. Katarzyna Jankowska, mgr inż. Emilia Bączkowska oraz dr inż. Natalia Gietka czynnie uczestniczą w szkoleniach dydaktycznych organizowanych przez Centrum Nowoczesnej Edukacji i systematycznie starają się wdrażać innowacyjne metody uczenia na swoich zajęciach.

Studenci biorcy udział w praktykach kierunkowych podkreślają, że zajęcia prowadzone w takiej formie dają im większą satysfakcję i przyczyniają się do ich rozwoju. Pozytywne opinie studentów są dodatkową motywacją do działania i udoskonalania zajęć. Prowadzące mają nadzieje, że będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu, które otrzymała mgr inż. Emilia Bączkowska wraz z zespołem w Wydziałowym Konkursie na Innowacje Dydaktyczne na realizację grantu pt. „Praktyka kierunkowa metodą projektu”.

106 wyświetleń