Projekt Projekt BaltiCE sfinansowany ze środków Interreg Południowy Bałtyk | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-08-25

Projekt Projekt BaltiCE sfinansowany ze środków Interreg Południowy Bałtyk

logotypy
Politechnika Gdańska otrzymała dofinansowanie w programie Interreg Południowy Bałtyk dla projektu kapitału zalążkowego (tzw. Seed Money) i w okresie od kwietnia do lipca 2023 roku zespół Katedry Technologii w Inżynierii Środowiska WILIŚ prowadził projekt jako lider konsorcjum.

Celem projektu pt. “Baltic Circular Economy Lab – BaltiCE – as a tool to save resources and mitigate the impacts of climate change”  jest wymiana doświadczeń i testowanie rozwiązań prowadzących do wzmocnienia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w obszarach miejskich Południowego Bałtyku. W trakcie projektu została przeprowadzona wstępna diagnoza, identyfikująca potencjalne obszary działania w celu wzmocnienia GOZ i możliwe wyzwania związane z ich wdrożeniem. GOZ umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnych nam zasobów materialnych poprzez zastosowanie trzech podstawowych zasad: redukcji, ponownego użycia i recyklingu. Cykl życia produktów zostaje wydłużony, odpady są wykorzystywane, a z czasem powstaje bardziej wydajny i zrównoważony model produkcji. Projekt BaltiCE wspiera przedsiębiorstwa komunalne i gminy w regionie Południowego Bałtyku w stosowaniu podejścia gospodarki o obiegu zamkniętym w ich usługach dla obywateli. W tym kontekście konkretnym celem jest zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów poprzez zmniejszenie zużycia surowców i produkcji odpadów poprzez ich ponowne wykorzystanie w łańcuchach dostaw usług komunalnych.

W ramach projektu przeprowadzono spotkania partnerskie w formule online oraz zorganizowano warsztaty transgraniczne, które odbyły się w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej z udziałem zarówno partnerów projektu, jak i zaproszonych gości z innych instytucji.

Projekt prowadzony był przez zespół w składzie: dr inż. Magda Kasprzyk (kierownik projektu), prof. dr hab. inż. Magdalena Gajewska, dr hab. inż. Katarzyna Kołecka, prof. uczelni, dr inż. Karolina Fitobór oraz dr inż. Grażyna Gałęzowska. Za część administracyjną prowadzenia projektu odpowiadało wydziałowe Biuro Projektów w składzie: Katarzyna Fludra i Maciej Sawicki.

Partnerzy projektu:

Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto, Polska

VIA University College, Dania

Klaipeda University, Litwa

Czas trwania projektu:

Kwiecień 2023 – Lipiec 2023

Finansowanie:

Interreg Południowy Bałtyk

Całkowity budżet projektu: 40.000 EUR
Budżet PG: 21.000 EUR


 

57 wyświetleń