Wycieczka geotechniczna na budowę DK 22 | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-11-13

Wycieczka geotechniczna na budowę DK 22

Studenci na wycieczce
W dniu 7 listopada 2023 r. odbyła się kolejna wycieczka studencka, tym razem na zaproszenie firmy Stump-Franki - wykonawcy wzmocnienia podłoża w ciągu Drogi Krajowej nr 22 między Knybawą a Gnojewem.

W wycieczce uczestniczyli studenci kierunku Budownictwo semestru VII studiów I stopnia (inżynierskich) profilu dyplomowania Geotechnika, w ramach zajęć z Seminarium Dyplomowego, pod opieką dr inż. Angeliki Duszyńskiej, prof. PG (odpowiedzialnej za przedmiot) i dr inż. Pawła Więcławskiego.

Stump-Franki na DK 22 realizuje roboty geotechniczne na trzech odcinkach: odcinek I i II – kolumny przemieszczeniowe FDP z głowicami żwirowymi, odcinek III – kolumny DSM (technologia wgłębnego mieszania gruntu).

Po budowie studentów oprowadziła absolwentka specjalności Geotechnika WILIŚ PG - Pani mgr inż. Agata Szabuniewicz - Kierownik robót.

Na początku grupa została przeszkolona w zakresie zasad BHP jakie muszą spełniać osoby przebywające na budowie (zarówno pracownicy jak i goście).

Następnie studenci zapoznali się w praktyce z technologiami wzmacniania podłoża gruntowego realizowanymi przez firmę Stump-Franki.

Kolumny FDP na budowie DK 22 wykonywane są jako zbrojone pod przepusty oraz w ich sąsiedztwie (średnica 360mm, zbrojenie profilem IPE 180) oraz niezbrojone (270mm) z głowicą żwirową. Głowica żwirowa, o średnicy 600 mm, jest wykonywana na głębokość 1,0 m; po rozwierceniu głowicy, powstały otwór zasypuje się żwirem, a następnie zagęszcza wibratorem. Najdłuższe wykonane kolumny mają 20 m. Prace prowadzone są równolegle dwoma palownicami.

Kolumny DSM na odcinku III realizowane są w dwóch etapach, do wykonania pozostało już tylko 10% prac. Cały zakres robót to około 10 500 mb kolumn o średnicy 600 mm.

Wspomniane technologie szczegółowo omówione zostały pod linkiem: https://stumpfranki.pl/pl/technologie/technologie/

Jako że na tej samej budowie firma PORR wykonuje platformy robocze i warstwy transmisyjne z wykorzystaniem geotekstyliów i wyrobów pokrewnych, studenci mieli możliwość sprawdzenia w praktyce swojej wiedzy z przedmiotu Geosyntetyki w Budownictwie, realizowanego na semestrze VII.

Na koniec spotkania (przy kawie i ciasteczkach) mgr Sylwia Socha-Liro, Kierownik ds. Personalnych Stump-Franki, opowiadała studentom o możliwości współpracy, przedstawiła oferty praktyk, staży i pracy w firmie, zarówno w wykonawstwie, jaki i projektowaniu.

Link do strony z bieżącymi ofertami: https://stumpfranki.pl/pl/praca/oferty-pracy/

272 wyświetleń