Zespół z WILiŚ w międzynarodowym projekcie APRIORA | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-12-19

Zespół z WILiŚ w międzynarodowym projekcie APRIORA

grafika
W dniach 21-22 listopada 2023 w Rostocku (Niemcy) oficjalnie zainaugurowano międzynarodowy projekt APRIORA (Improved risk assessment for strategic water management to reduce micro-pollutant emissions in the Baltic Sea Region) finansowany w ramach programu INTERREG Baltic Sea Region 2021-2027.

Głównym celem projektu APRIORA będzie międzynarodowa współpraca naukowców, organów ochrony środowiska oraz samorządów terytorialnych na rzecz ograniczenia emisji mikrozanieczyszczeń do środowiska wodnego. Opracowane zostaną (1) nowe wytyczne do analizy ryzyka oparte o spożycia i monitoringu farmaceutyków oraz (2) przyjazny dla odbiorcy system geoinformacyjny umożliwiający łatwą i szybką ocenę aktualnego stanu zasobów wodnych. System ten będzie oparty o oprogramowanie QGIS. W końcowej fazie projektu APRIORA, istotnym elementem będzie realizowany w formie szkoleń (3) transfer wiedzy i uzyskanych wyników oraz budowanie potencjału interesariuszy w aspekcie podejmowania odpowiednich środków zaradczych w przypadku stwierdzenia, że emisja mikrozanieczyszczeń stwarza zagrożenia dla zasobów wodnych lub zdrowia publicznego.

Partnerami projektu APRIORA są: z Niemiec - Rostock University (lider) oraz German Environment Agency; z Finlandii - Finnish Environment Institute oraz Centre for Economic Development, Transport and the Environment in South Ostrobothnia; z Litwy - Latvian Institute of Aquatic Ecology oraz Latvian Environment, Geology and Meteorology Centre; ze Szwecji - Kristianstad University oraz Politechnika Gdańska z Polski.

Zespół z Politechniki Gdańskiej tworzą: dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz (kierownik projektu), prof. PG., dr hab. inż. Sylwia Fudala-Książek, prof. PG., dr inż. Małgorzata Szopińska, dr inż. Filip Gamoń oraz dr inż. Wojciech Artichowicz,

Do współpracy w projekcie APRIORA zostały zaproszone także Agencje Ochrony Środowiska, przedstawiciele sektora wodno-kanalizacyjnego oraz organizacje pozarządowe. Polskimi organizacjami stowarzyszonymi są: Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Gmina Linia, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Spółką Wodną „Łeba”, Gminny Zakład Usług Komunalnych w Łęczycach.

Całkowity budżet projektu wynosi 2 400 000 EUR

Więcej informacji dotyczących projektu znajdziesz na stronie: https://interreg-baltic.eu/project/apriora/